Muzeum v Zábřehu si odkaz vyznamenaného Lukase připomíná Hollarovou kolekcí

foto Výstava obsáhlé kolekce grafických listů Václava Hollara (1607-1677), 29. listopadu 2022, Muzeum Zábřeh, Zábřeh na Šumpersku. Kolekci muzeu před svou smrtí daroval legionář, vlastenec a sběratel umění Karel Lukas, který měl k regionu osobní vztah.

Zábřeh (Šumpersko) - Prostřednictvím kolekce grafických listů Václava Hollara si mohou návštěvníci muzea v Zábřehu na Šumpersku dodnes připomenout osobnost legionáře Karla Lukase, kterému nedávno prezident Miloš Zeman udělil in memoriam nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva. Odbojář a vlastenec byl totiž velkým sběratelem umění a právě kolekci grafiky starých mistrů ze 17. století zdejšímu muzeu před svou smrtí daroval. Zábřežská sbírka je díky němu dodnes řazena k nejrozsáhlejším souborům díla Václava Hollara v České republice.

Fotogalerie

Svou sbírku zábřežskému muzeu, o kterou pečuje Vlastivědné muzeum (VM) v Šumperku, věnoval Lukas v roce 1947 u příležitosti svého jmenování čestným občanem města Zábřehu, společně s osobní korespondencí a částí knihovny. "Svou roli hrál jeho osobní vztah k regionu, Brníčko, kde se narodil, se nachází nedaleko Zábřehu," řekla ČTK kurátorka podsbírky výtvarného umění VM v Šumperku Lenka Müllerová.

Grafická kolekce, čítající něco málo přes 900 tisků, je rozdělena na dvě části. První část čítá téměř 750 grafických listů Václava Hollara, proslulého rytce a kreslíře 17. století, který jako jeden z mála Čechů ovlivnil výtvarné umění své doby v evropském kontextu. "Díky sběratelské vášni Karla Lukase je ve sbírce doložena řada Hollarovych vedut, zeměpisných plánů a map, pohledů na katedrálu sv. Pavla a jiné stavby v Londýně," popsala kurátorka. Doplnila, že tento soubor je dosud považován za druhou nejpočetnější sbírku v České republice, tou první je sbírka v Národní galerii v Praze.

Druhý, menší celek, tvoří umělecká díla dalších evropských mistrů. "Skladba této části je značně nesourodá, tisky byly shromažďovány nahodile, přesto ve svém celku plnohodnotně odrážejí význam jednotlivých uměleckých oblastí, tedy italskou, nizozemskou, německou a rakouskou, francouzskou i anglickou grafiku 16. až 18. století," uvedlo muzeum. Nechybí mezi nimi tisky Lucase van Leydena, Aegidia Sadelera či Ferdinanda Bola.

Unikátní sbírka Hollarových tisků je veřejně přístupná, lidé si ji mohou prohlédnout v Grafickém kabinetu Václava Hollara, který vznikl během rekonstrukce muzea v roce 2020. Prostor je součástí stálé expozice. "Vystavené exponáty jsou každoročně obměňovány, jednak z klimatických důvodů, ale aby to bylo i atraktivní pro návštěvníky. V roce 2020 byl prezentován výběr z díla Václava Hollara, loni zde byla první část z tematického celku Krajina a města, letos v srpnu se expozice v tomto tematickém cyklu obměňovala," doplnila Lenka Müllerová.

Karel Lukas se narodil v roce 1897 v Brníčku u Zábřehu. Jako voják se účastnil odboje proti Rakousku-Uhersku za I. světové války a zahraničního československého protinacistického odboje za II. světové války. Působil ve Francii a Velké Británii, zúčastnil se bojů v severní Africe u El Alameinu a v Itálii. Uplatnil se také v diplomatických službách. Po válce byl jmenován vojenským a leteckým atašé v USA a v Kanadě. Za svoji statečnost v bojích obdržel řadu vyznamenání, a to jak československých, tak zahraničních. Po únoru 1948 byl pro nový komunistický režim nespolehlivý důstojník z armády propuštěn, později zatčen a v květnu 1949 zemřel na následky mučení příslušníky Státní bezpečnosti v pankrácké věznici.

V srpnu 1990 jej prezident republiky Václav Havel jmenoval generálmajorem in memoriam, o dva roky později získal posmrtně také řád Milana Rastislava Štefánika.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď