Muzeum v sobotu otevře zrekonstruovaný barokní hospodářský dvůr v Rymicích

foto Slavnostní otevření opraveného barokního hospodářského dvora, který je součástí souboru lidové architektury, 9. května 2022, Rymice, Kroměřížsko.

Rymice (Kroměřížsko) – Muzeum Kroměřížska v sobotu 14. května slavnostně otevře zrekonstruovaný hospodářský dvůr v Rymicích. Barokní stavba je součástí souboru lidové architektury. Práce na obnově kulturní památky začaly v březnu 2020, předtím byl dvůr v havarijním stavu. Náklady dosáhly 129 milionů korun, z toho 85 procent tvoří evropské dotace, deset procent dotace Zlínského kraje a pěti procenty přispěl stát, řekla dnes novinářům ředitelka muzea Martina Miláčková.

Fotogalerie

Rekonstrukce dvora byla největší investicí v historii muzea. "Budeme tady mít nové zázemí pro návštěvníky, pokladnu a novou drobnou expozici Od kvásku ke klásku, ale jinak všechno ostatní bude sloužit potřebám muzejních zaměstnanců. Budou tady mít zázemí archeologové, etnografové, konzervátoři," řekla ředitelka.

Část prostor zabere etnografický a archeologický depozitář. V květnu a červnu do něj pracovníci muzea přestěhují přes 3000 krabic se sbírkovými předměty, především jde o nálezy archeologů. Kapacita depozitáře je zhruba trojnásobná.

Podle investičního technika muzea Pavla Klímy byl dvůr před opravou v dezolátním stavu. Na několika místech měl propadlou klenbu, chyběly omítky i okna. "Byla to zhuntovaná hrubá stavba," řekl Klíma. Stavbaři budovu museli staticky zajistit, opravit krovy a položit novou střešní krytinu, aby do budovy nezatékalo. Následovalo vybudování nových přípojek a omítnutí stavby. Nezbytné byly i terénní nebo sadové úpravy. Jelikož je dvůr kulturní památkou, dohlíželi na postup prací památkáři.

Sobotní slavnostní otevření hospodářského dvora pro veřejnost se uskuteční od 10:00. Vystoupí folklorní soubory Ječmínek a Malá Rusava, cimbálová muzika Bukovinka a děti z rymické mateřské a základní školy. Účast podle Miláčkové přislíbily i vítězka pořadu Peče celá země Petra Burianová a folkloristka Bronislava Millá Bečáková. "Děti si budou moci nazdobit perníčky, objevit a prozkoumat bohatství hanáckého kroje a vyzkoušet si řadu dalších aktivit," uvedla ředitelka muzea. Připraveny budou i komentované prohlídky expozice Od kvásku ke klásku, která je podle etnologa muzea Petra Hlavačky zaměřená na tradiční postupy spojené s výrobou chleba.

Muzeum v přírodě Rymice připravilo pro letošní sezonu nové návštěvnické trasy. První okruh zavede zájemce do chalup a větrného mlýna. Druhý nabízí prohlídku tvrze a seznámení s venkovskými řemesly. Obě trasy lze spojit. Od května je areál otevřený denně mimo pondělí od 09:00 do 17:00. Letošní novinkou je i logo rymického muzea inspirované chrpou. Rostlina v minulosti na loukách a pastvinách v okolí vesnice hojně rostla.

V rymickém areálu odborníci v 70. letech minulého století zrestaurovali chalupy s doškovými střechami, které představují život na hanácké vesnici v minulosti. Opravili i renesanční tvrz, ve které jsou expozice. Hospodářský dvůr, bývalé vrchnostenské sídlo, jehož historie sahá do 18. století, se dochoval kompletní. Po druhé světové válce utrpěl nedostatečnou údržbou, sloužil také jako kravín.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď