Muzeum v České Lípě bude mít jako exponát medvěda grizzlyho

foto Preparátor muzea v České Lípě Michal Štěpánský vytvořil exponát z medvěda grizzlyho (na snímku z 27. listopadu 2020), který před dvěma lety uhynul v děčínské zoo. Aby vynikla velikost zvířete, dva a půl metru vysoký grizzly stojí na zadních nohou a přední tlapy má zvednuté před sebou.

Česká Lípa - Preparátor Vlastivědného muzea v České Lípě vytvořil exponát z medvěda grizzlyho, který před dvěma lety uhynul v děčínské zoo. Aby vynikla velikost zvířete, stojí dva a půl metru vysoký grizzly na zadních nohou a přední tlapy má před sebou. Stane se součástí chystané expozice velkých savců, řekl dnes ČTK ředitel muzea Zdeněk Vitáček. Návštěvníci muzea grizzlyho uvidí nejdřív v závěru příštího roku, ale spíše až na začátku roku 2022.

Preparátor muzea v České Lípě Michal Štěpánský vytvořil exponát z medvěda grizzlyho (na snímku z 27. listopadu 2020), který před dvěma lety uhynul v děčínské zoo. Aby vynikla velikost zvířete, dva a půl metru vysoký grizzly stojí na zadních nohou a přední tlapy má zvednuté před sebou. Grizzly je největším zvířetem, které preparátor muzea Michal Štěpánský přeměnil na exponát. "Časově to bylo docela náročné," řekl dnes ČTK. V muzejní preparátorské dílně pracuje Štěpánský přes 15 let, práce na jednom zvířeti od stažení z kůže až po finální úpravy mu zabere řádově měsíce. Na grizzlyho potřeboval zhruba půl roku. Medvěda stáhl z kůže, kterou po očištění a vyčinění navlékl na polyuretanový model. "Přidal jsem skleněné oči, umělé zuby, vyčesal a upravil," dodal preparátor.

Mrtvá zvířata získává muzeum v České Lípě pro svoji preparátorskou dílnu od chovatelů, záchranných stanic či zoo. Štěpánský z nich ročně vytvoří desítky exponátů, v posledních letech to byl například levhart, takin činský či hroznýšovec kubánský. Nedávno dokončil zebru a chystá se na lamu, i ty se stanou součástí nové expozice velkých zvířat.

Expozici začne muzeum podle Vitáčka dělat ve druhé polovině příštího roku, až skončí kompletní výměna oken hlavní budovy rozlehlého areálu muzea. "Je to 120 až 130 oken," uvedl Vitáček. Jde o součást evropského projektu téměř za 15 milionů korun. Kvůli stavebním pracím, které mají snížit náklady na spotřebu energií v rozlehlém areálu, je hlavní budova muzea nepřístupná návštěvníkům od začátku letošního roku. Vitáček předpokládá, že hotovo bude do léta příštího roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je středa 20. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď