Muzeum Prahy připravilo k oslavě 30. výročí Listopadu dvě výstavy

foto Muzeum hlavního města Prahy (MHMP) připravilo k oslavě 30. výročí Sametové revoluce výstavy fotografií a dokumentů.

Praha - Muzeum hlavního města Prahy (MHMP) připravilo k oslavě 30. výročí Sametové revoluce výstavy fotografií a dokumentů. Před budovou muzea na Florenci mohou lidé zhlédnout panely s fotografiemi a uvnitř pak od 25. září výstavu fotografií i archivních dokumentů, která je doplněna obrazovkami s dobovým televizním vysíláním nebo o uniformu zasahující Veřejné bezpečnosti. Novinářům to dnes řekli zástupci muzea. Výstavu uvnitř budovy s názvem Listopad 1989 v pražských ulicích mohou lidé zhlédnout do 26. dubna 2020 a tu před budovou do 29. prosince 2019. Na náměstí Jana Palacha začala i výstava jak zachytili události spojené se sametovou revolucí kameramani České televize.

Fotogalerie

Výstava uvnitř MHMP divákům představuje hlavní události a jejich aktéry. K vidění jsou malé i velkoformátové fotografie a nejrůznější dobové dokumenty. Mezi nimi například oznámení o údajné smrti studenta matematicko-fyzikální fakulty UK Martina Šmída. Součástí výstavy je rovněž sítotisková přenosná souprava Greif, kterou muzeum poskytl dárce Petr Krajči, který ji používat před 30 lety k tisku plakátů a textů.

Výstava je doplněna skutečnou uniformou příslušníků veřejné bezpečnosti včetně bílého obušku a o vojenskou uniformu. Vytvořen je zde také dobový pokoj s tehdejším vybavením.

Expozice zároveň hned na svém začátku připomíná smrt Jana Opletala v roce 1939 a návštěvníkům vysvětluje, proč se slaví 17. listopadu den studentstva. Naopak zakončena je demonstracemi na Letenské pláni v roce 1989.

Na panelech před budovou muzea jsou vybrány fotografie ze sbírek MHMP, Libri prohibiti a ČTK, které mapují hlavní události roku 1989. Výstava začíná nástupem Michaila Gorbačova do čela Sovětského svazu v roce 1985. Zaznamenáno je rovněž svatořečení Anežky České nebo útěk obyvatel Německé demokratické republiky za svobodou přes pražskou ambasádu Německé spolkové republiky. Expozice končí prosincovým zvolením Václava Havla prezidentem.

V rámci oslav vydalo muzeum také publikaci s názvem Pozor, ještě není vyhráno. V ní jsou sebrány dobové plakáty, které jsou doplněny fotografiemi z pražských ulic a komentářem.

V hlavním městě se při oslavách 30. výročí 17. listopadu 1989 uskuteční například koncerty, výstava fotografií nebo průvod. Praha rozdělila mezi organizátory akcí 15 milionů korun. Akce zaštiťuje platforma Festival svobody. Při oslavách projde městem průvod, který vyrazí 17. listopadu mezi 14:30 až 15:00 z Albertova a bude kopírovat trasu průvodu z roku 1989.

Akce k oslavě sametové revoluce chystá rovněž Česká tisková kancelář (ČTK). Výstava Okamžiky sametové revoluce bude do 30. září v Uherském Hradišti a následně se přesune do Olomouce. Celý listopad pak bude v Praze v ulici Na Příkopě a poté u obchodního centra v Nových Butovicích.

Výstava ukazuje pohled na revoluci očima dnešních kameramanů ČT

Jak zachytili události spojené se sametovou revolucí dnešní kameramani České televize ukáže výstava, která dnes začala na náměstí Jana Palacha v centru Prahy. Jmenuje se Byli jsme při tom a lidé na ní uvidí fotografie, které jejich autoři, v době revoluce studenti, zatím nepublikovali. Více než 170 snímků pak obsahuje i stejnojmenná kniha, kterou dnes pokřtila slavná hlasatelka Kamila Moučková. Venkovní výstava potrvá do 11. října.

Kamila Moučková, jedna z postav spojených s dobou okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, dnes vzpomínala na svůj nesilnější zážitek u listopadu 1989. "Pro mě je to balkon (budovy Melantrich na Václavském náměstí)," řekla. Balkon sloužil jako tribuna, kde se střídali řečníci při mnohatisícových demonstracích v prvním týdnu po studentské a policií tvrdě potlačené demonstraci 17. listopadu 1989.

Připomněla, že trpí jistou klaustrofobií ze sevřeného lidského davu. "Přicházela jsem tehdy z Jindřišské ulice a viděla to množství lidí. Najednou někdo řekl: Jde Kamila Moučková! A lidé se rozestoupili, vypadalo to, jakoby se moře rozestoupilo před Mojžíšem...a pak už jsem jenom plakala dojetím," řekla dnes.

"Strašně se zlobím, zlobím se na pana prezidenta (Miloše Zemana), na pana (premiéra Andreje) Babiše, na lidi v parlamentu, to, co žijeme, je strašné," řekla na dotaz moderátora, jak vnímá porevoluční vývoj.

Venkovní výstavu tvoří fotografie deseti tehdejších studentů FAMU, žurnalistiky a dalších oborů, kteří následně 30 let působili coby dokumentaristé a kameramani v České televizi.

"Při uspořádávání svého osobního archivu jsem narazil na deset negativů, které jsem nasnímal v hektickém listopadu 1989. Fotografie z nich jsem nikdy nepublikoval a chtěl jsem je ukázat svým blízkým. Když jsem se ptal svých kolegů kameramanů z ČT, tak jsem zjistil, že podobných, 30 let starých pokladů, je v osobních archivech víc," shrnul počáteční myšlenku jeden z autorů projektu Evžen Janoušek.

Z vlastní iniciativy, z nadšení z prožívaných změn před 30 lety dokumentovali tehdejší studenti svými reportážními záběry první demonstrace na začátku roku 1989, dramatické okamžiky listopadu i momenty symbolizující konec totalitního režimu - odstraňovaní ostnatého drátu, inauguraci Václava Havla nebo první svobodné volby v roce 1990.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 2. července 2020

Očekáváme v 11:00 25°C

Celá předpověď