Muzeum karosářství připravuje výstavu věnovanou firmě Tatra

foto Muzeum karosářství ve Vysokém Mýtě připravuje výstavu o firmě Tatra, přivezlo první exponáty (2. dubna 2020). Na snímku mezi dvěma kočáry ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek.

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) - Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku připravuje výstavu věnovanou automobilům Tatra a československým karosářům. Otevře ji, až skončí mimořádná opatření zavedená proti šíření nového koronaviru. ČTK to řekl Jiří Junek, který s kolegy expozici připravil. Výstava má trvat rok.

Fotogalerie

"Budeme tam mít informace a fotografie o automobilce Tatra a karosářích. Vystavíme pět automobilů s různými karosériemi," řekl Junek.

V expozici již jsou pro výstavu instalované dva kočáry od zakladatele firmy Tatra Ignáce Šustaly, který je stavěl ještě přes samotným vznikem značky Tatra. Jeden kočár je krytý Landauer ve velmi dobrém stavu, druhý je Mylord s polostříškou. Je v původním stavu a má kola s gumou, které jsou předchůdcemi pneumatik.

"Starší kočáry měly loukoťová kola s železnými obručemi. Mylord už má kolo kryté gumou, aby kočár tolik nedrncal, takže je to jakási první provizorní pneumatika. Tatra slaví 70. výročí, Ignác Šustala tehdy založil firmu na výrobu kočárů, z které se později stala automobilka," řekl Junek.

Muzeum karosářství existuje od roku 2014. Město pro něj přestavělo s pomocí dotací historickou budovu na náměstí. Nyní správu muzea předalo Regionálnímu muzeu ve Vysokém Mýtě, které je krajskou příspěvkovou organizací a které již připravilo stálou expozici a dělá i jednoroční výstavy o karosářské historii.

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě se dlouhodobě věnuje oboru karosářství, firmě Carrosserie Sodomka, sezonním výstavám o karosářských firmách. "Nyní jsme převzali celý provoz budovy a navýšili mzdové prostředky na dokrytí nákladů, které s tím budou spojené. Budova zůstává města, my jsme v nájmu, ale město nám dává na provoz dotace," řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 1:00 -2°C

Celá předpověď