Muzeum Kampa se v sobotu částečně otevřelo

foto Museum Kampa v Praze se 1. srpna 2020 po požáru z 15. července opět otevřelo veřejnosti. Návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu děl Alfonse Muchy a Pasty Onera, stejně jako stálou expozici Františka Kupky.

Praha - Muzeum Kampa, které se v Praze po červencovém požáru znovu otevřelo veřejnosti, v sobotu přivítalo 235 návštěvníků. Lidé si mohou prohlédnout výstavu Alfonse Muchy a Pasty Onera a stálou expozici Františka Kupky a Otto Gutfreunda. Část muzea je stále nepřístupná. Výpadek vstupného za dobu uzavření muzea půjde do milionů korun. ČTK to řekli předseda správní Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil a Jana Pelouchová z vnějších vztahů muzea. Požár vypukl 15. července v technické místnosti muzea. Kouř poškodil horní patra včetně depozitáře. Opravy potrvají několik měsíců.

Pelouchová ČTK řekla, že sobotní návštěvnost byla vzhledem k horkému počasí "prima". Podle ní byl celý den v muzeu bez problémů.

Výstava Elusive Fusion, tedy nepolapitelné spojení, začala v červnu a reflektuje body, které díla Alfonse Muchy a Pasty Onera spojují. Je to například fascinace elegancí, přepychem či témata krásy a touhy po dokonalosti.

Muzeum láká na 25 nejznámějších Muchových plakátů, včetně děl spjatých s francouzskou divadelní hvězdou Sarah Bernhardtovou, a více než desítku děl Pasty Onera. Umělec, vzešlý ze street artu, si v nich hraje s odkazy na ikonické produkty, například parfémy či alkohol. Pro něj i Muchu je typická i fascinace ženskou tváří. Na to poukazuje například část femme fatale, další cílí na témata gest, smyslů či svádění ve vystavených pracích. K vidění je i Muchovo velkoformátové plátno Doba římská a příchod Slovanů, které vytvořil pro Světovou výstavu v Paříži v roce 1900.

Pospíšil ČTK řekl, že výstava, která začala v červnu, vypadá stejně jako před požárem, prostory prošli odborníci. Sály dalo muzeum vyklidit, dezinfikovat a vymalovat. Sanována byla i uzavřená část, kde se podle Pospíšila stěhují díla z depozitáře. Kouř sice žádné umělecké dílo neponičil, asi dvě třetiny děl sbírky nadace pokryl mazlavý popílek.

Restaurátorské práce, které zaberou zhruba půl roku, už začaly. "Začali jsme tím nejjednodušším, očistou kovových a umělohmotných uměleckých děl, kde je možné povrch chemicky ošetřit. Teď přijde na řadu debata o tom, jak ošetřit jednotlivá plátna. Nejtěžší bude zásah do papíru a papírmašových objektů," uvedl Pospíšil.

Dříve uvedl, že škoda na zasažených dílech je dva až tři miliony korun, na budově přes deset milionů. Muzeum se potýká i s výpadkem vstupného, které tvoří důležitý zdroj jeho příjmů.

"Víkend před požárem byla návštěvnost každý den od 300 do 500 lidí. Při takové návštěvnosti je to vstupné 70.000 až 100.000 denně," řekl Pospíšil. Možnou ztrátu odhadl na 1,5 milionu korun.

Kdy by mohlo muzeum získat pomoc v milionech, kterou mu minulý týden přislíbil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), Pospíšil neví. Část škody pokryje pojistka, muzeum vyhlásilo i sbírku, jež by měla pomoci s plánovanou výstavou děl sochaře a malíře Vladimíra Janouška.

Objekt budoucího muzea získala Praha od státu v roce 1997 a sběratelka Meda Mládková si Sovovy mlýny pronajala od města na 99 let. Sbírka obsahuje přes 220 obrazů a kreseb Františka Kupky, 16 soch Otto Gutfreunda a přes 1000 děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985. Svou sbírku před smrtí v roce 2002 věnoval nadaci Mládkových významný český básník, výtvarník a sběratel umění Jiří Kolář.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 12. dubna 2021

Očekáváme v 7:00 5°C

Celá předpověď