Muzeum Kampa připomíná devadesátiny výtvarníka Vladimíra Kopeckého

foto Malíř, sochař, sklář a autor instalací Vladimír Kopecký na snímku pořízeném 25. listopadu 2021 v pražském Muzeu Kampa, kde se koná při příležitosti jeho 90. narozenin výstava s názvem Gloria.

Praha - Dílo malíře, sochaře a sklářského výtvarníka Vladimíra Kopeckého představí výstava, která začne v pátek v Muzeu Kampa. Jmenuje se Gloria a koná se u příležitosti autorových 90. narozenin, které připadají právě na 26. listopadu. Pořadatelé ji dnes představili novinářům. Jubileum připomene také Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze (UPM).

Fotogalerie

To vystaví od 8. prosince fotografie Gabriela Urbánka, na kterých jsou Kopeckého skleněná díla a obrazy, výstavu doplní jedno Kopeckého dílo. V den vernisáže výstavy nazvané V bouřích i rozjímání se v muzeu uskuteční večer na počest výtvarníka, řekla ČTK za UPM Radka Potměšilová.

Dílo Vladimíra Kopeckého je podle kurátorky výstavy na Kampě Heleny Musilové více než 70 let součástí českých, evropských i světových dějin umění. Kopeckého práce se nachází v mnoha významných sbírkách, jeho realizace jsou známé z architektury i designu. Jako pedagog vychoval řadu studentů, kteří se k němu hlásí jako k iniciační osobnosti jejich vstupu na výtvarnou scénu.

Tvorba Kopeckého zahrnuje velké spektrum přístupů. Není podle kurátorky obvyklé, aby bylo možné jednoho autora řadit jak ke gestické malbě přiznávající poučení z abstraktního expresionismu 50. let, tak ke geometrické abstrakci. Důležitými pojítky jsou i barva a prostor. Kopeckému jako vystudovanému sklářskému výtvarníkovi práce s tekutými barevnými sklářskými hmotami umožnila barvu vnímat jiným způsobem, než kdyby měl jenom malířské školení. Barva ve sklářském pojetí znamená její větší svébytnost, průsvitnost, zároveň specifické ohraničení barevného pole s průniky jednoho tónu do druhého, uvádějí pořadatelé.

Kopecký se po roce 2000 vrátil k malbě. Ve vznikajících, často velkoformátových plátnech oslňují přirozenost, energie, fyzický prožitek tvorby. V Kopeckého současných obrazech – a také v jejich derivátu skel a váz – se odráží jeho celoživotní tvorba či její principy. Výstava podle pořadatelů představuje obrazy vzniklé v posledních několika letech, instalačně rozdělené na díla s potlačenou barevností, v nichž dominuje výrazné autorské gesto, a na práce, v nichž je barevnost naopak hlavním tvůrčím prostředkem.

Kolekce je doplněna sérií váz a skleněných objektů, které převádějí Kopeckého malířský rukopis do prostoru. Vladimír Kopecký v roce 2020 zvítězil ve vyzvané soutěži na podobu jedné ze stanic budoucí linky pražského metra D – Nádraží Krč, v rámci expozice v Muzeu Kampa je instalován jeden z pracovních návrhů tisků na skleněný most.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 16. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 0°C

Celá předpověď