Muzea a galerie chystají dezinfekci a štíty pro pokladní

foto Muzeum, galerie, výstava, fronta návštěvníků - ilustrační foto.

Praha - Muzea, galerie, kina a další zařízení, která mohou podle rozhodnutí vlády znovu 11. května otevřít pro veřejnost, chystají dezinfekční prostředky, panely s instrukcemi nebo plánují častější úklid. Někde dostanou pokladní i obličejové štíty. V prostorách, kde by se mohlo najednou objevit více lidí, připravují také značky pro dodržování povinných rozestupů, třeba u pokladen a šaten. Vyplývá to z ankety ČTK mezi několika institucemi.

Instituce se mohou otevřít, ale nesmí být v jednom prostoru najednou přes sto lidí, návštěvníci musejí dodržovat od sebe odstup dva metry a nosit roušku. V Národním muzeu se od 11. května otevřou všechny stěžejní objekty, kromě těch, kde je návštěvnický provoz pouze s průvodcem, například zámek Vrchotovy Janovice nebo Ježkův pokoj v Kaprově ulici v Praze. "Počítáme s nošením roušek a s dezinfekčními prostředky pro návštěvníky i zaměstnance zajišťující návštěvnický provoz," sdělila ČTK mluvčí muzea Lenka Boučková.

Národní galerie Praha otevře v úterý 12. května tři objekty, ve kterých má aktuálně výstavy, tedy Veletržní palác, Schwarzenberský palác a Anežský klášter. "Zaměstnanci budou mít zajištěné běžné ochranné pomůcky a prostředky, pokladní budou mít navíc ochranné obličejové štíty. Pro návštěvníky budou u vchodů k dispozici dezinfekční prostředky. Zvýšíme četnost úklidu, zahrnuje to například i časté otírání klik a dezinfekci výtahů, zejména otírání tlačítek. Nainstalujeme informační cedule a značky pro dodržování povinných rozestupů u pokladen a šaten," sdělila ČTK mluvčí galerie Eva Sochorová.

Maximální počet 100 osob najednou i rozestupy budou zaměstnanci galerie sledovat. "Disponujeme mechanismy, na základě kterých lze zabezpečit počet osob v prostoru. Z hlediska bezpečnosti děl, zejména u exponovaných projektů, je stanoven maximální počet návštěvníků v prostorách v daný moment, který je stále kontrolován," uvedla mluvčí.

V muzeích a galeriích jsou na to, že se musí z důvodu bezpečnosti návštěvníků nebo exponátů regulovat počet návštěvníků, zvyklí. Stejně tak je tomu i v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. "Instalujeme stojany s dezinfekcí a instruujeme personál, aby dbali na dodržování všech bezpečnostních pokynů. Roušky jsou samozřejmostí. Pokud by přišlo 100 lidí najednou, rozptýlíme je po muzeu," uvedla mluvčí muzea Radka Potměšilová.

Síť multikin Cinestar zahájí 11. května provoz ve svých 13 pobočkách v celé České republice. V provozu ale nebude občerstvení. Stejně jako v multiplexech se na otevření připravují i menší kina. "Výpadek pro nás byl ekonomicky i osobně těžký, takže jsme rádi, že můžeme znovu promítat i menšímu počtu diváků," sdělil Petr Jirásek, zástupce spřátelených kin Aero, Bio Oko, Světozor a nového kina Přítomnost.

"Občerstvení prozatím nebude možné v kině konzumovat, protože diváci musí mít nasazené roušky po celou dobu projekce. Některá naše kina mají i venkovní zahrádky, které jsou pro zájemce otevřené po nebo před promítáním. Program na první dny zveřejníme velmi brzy," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď