Muž z Holešova propadl věrným modelům kamionů na vysílačku

foto Michal Brázdil vystavuje své modely kamionů na zámku v Holešově na Kroměřížsku. Čtyřiačtyřicetiletý modelář staví dálkově ovládané kamiony v měřítku 1:14. Aby byl model maximálně věrný, doplnil ho Brázdil elektronikou, světelnými moduly a zvukovým modulem, díky kterému vůz troubí. Na snímku z 29. prosince 2017 je model kamionu značky Scania.

Holešov (Kroměřížsko) - Modelářství se čtyřiačtyřicetiletý Michal Brázdil z Holešova věnoval už v dětství. Po roce 1989 svůj koníček opustil, před časem ho však kamarád přilákal k modelářství zpět. Už pět let se tak účastní závodů rádiově řízených (RC) modelů aut, v poslední době se začal intenzivně zajímat i o stavbu modelů kamionů. Kopie třínápravového tahače Mercedes Benz Actros 3363 z jeho dílny je nyní spolu s dalšími čtyřmi nákladními vozy dalších autorů vystavena v holešovském zámku.

Michal Brázdil (na snímku z 29. prosince 2017) vystavuje své modely kamionů na zámku Holešově na Kroměřížsku. Čtyřiačtyřicetiletý modelář staví dálkově ovládané kamiony v měřítku 1:14. Aby byl model maximálně věrný, doplnil ho Brázdil elektronikou, světelnými moduly a zvukovým modulem, díky kterému vůz troubí.

Dálkově ovládané kamiony mají měřítko 1:14. Jejich základ obvykle tvoří stavebnice, která se dá podle Brázdila pořídit za ceny od 7500 korun. "Sada obsahuje rám a veškeré díly, které kopírují velké auto. Převodovku, nápravy, řízení, tlumiče, péra. Všechno tam je, včetně interiéru. Člověk si to musí sám poskládat, nabarvit, nastříkat a dotvořit doplňky," uvedl Brázdil.

Aby byl model maximálně věrný, doplnil ho Brázdil elektronikou, světelnými moduly a zvukovým modulem, díky kterému vůz troubí. Ty už však součástí stavebnice nejsou, stejně jako vysílačka nebo baterie. Hotové auto s návěsem proto přijde zhruba na 40.000 korun. "Model jsem stavěl přes čtyři měsíce. Se synem teď doma skládáme další stavebnici kamionu Man," řekl Brázdil.

Někteří modeláři se podle něj dokonce domlouvají s autodopravci a firmami, zda mohou vytvořit repliku jejich skutečného auta i s těmi nejmenšími detaily, jako jsou například reklamní nápisy na návěsu. Jiní modeláři naopak raději pracují s vlastní fantazií. "Výhodou kamionů je, že na rozdíl od závodních RC autíček za nimi člověk nemusí běhat," podotkl Brázdil.

Kamiony jezdí na speciálně upraveném povrchu, který si modeláři sami vyrábějí z recyklované pryže. Jde o gumu o tloušťce čtyř milimetrů a rozměrech jeden krát dva metry. Vzájemně se k sobě spojují a vytvářejí libovolně velké plochy s vyznačenými silnicemi se standardní šířkou, trávou nebo stavbami. "Na setkání modelářů si každý doveze svou plochu a seskládáme z nich celé město," uvedl Brázdil.

Přímo při jízdě budou moci zájemci kamiony v holešovském zámku pozorovat v sobotu od 13:00 do 15:00. Další šanci budou mít například při městském reprezentačním plese 13. ledna od 19:00 do 21:00. V sobotu 24. února se v holešovské hasičské zbrojnici uskuteční setkání českých a slovenských modelářů, kteří se specializují právě na nákladní auta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 18. září 2018

Očekáváme v 1:00 19°C

Celá předpověď