Muž útočil v kostelech ve Španělsku, úřady mají podezření na terorismus

foto Policisté u těla muže zabitého po útoku v kostele Algeciras na jihu Španělska 25. ledna 2023.

Madrid - Zatím neznámý muž dnes večer zaútočil v nejméně dvou kostelech na jihu Španělska, jednoho člověka zabil a další čtyři lidi zranil. Píší to španělská média. Prokuratura potvrdila agenturám AFP a Reuters, že útok je vyšetřován jako možný teroristický čin. Muž, jehož policie zadržela, použil samurajský meč nebo obdobnou zbraň. O život přišel podle médií kostelník a mezi zraněnými je i jeden kněz.

Podle prohlášení ministerstva vnitra, ze kterého cituje agentura AFP, se útoky staly krátce před 20:00 SEČ ve dvou kostelech v centru města Algeciras, které jsou mezi vzdálené jen několik stovek metrů. Muž použil podle ministerstva "chladnou zbraň", kterou média popisují jako samurajský meč nebo mačetu. Na útoky upozornil záchranné složky velký počet lidí a policie podezřelého zadržela krátce po činu.

Incident popsal deníku El País farář jednoho z kostelů, který ale nebyl během události přítomen. "Podle toho, co mi řekli, přišel (do kostela) muslim a začal strhávat věci z oltáře. Tomu se ihned snažil zabránit kostelník, a první útok nožem se stal v kostele," řekl kněz. Kostelník se snažil uprchnout, ale útočník ho dohnal venku. "Útočník přišel z kostela svatého Isidora, kde zaútočil na salesiánského kněze, který v ten moment sloužil mši," dodal farář. Podobně čin popsali i další svědci.

Deník El País napsal, že státní zástupci při celostátním soudu Audiencia Nacional, který soudí nejzávaznější trestné činy, začali zadrženého muže vyšetřovat pro podezření z terorismu. To později soud a prokuratura potvrdily i agenturám AFP a Reuters.

Podle španělských médií policie zadržela a z útoku podezírá pětadvacetiletého muže původem z Maroka.

Od činu se distancovala místní muslimská komunita. Předseda krajské rady Andalusie Juan Manuel Moreno čin odsoudil. "Nesnášenlivost nikdy nebude mít místo v naší společnosti," uvedl. Generální tajemník španělské biskupské konference César García Magán vyjádřil bolest nad zprávou o útoku. Radnice vyhlásila ve městě na čtvrtek den smutku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je neděle 29. ledna 2023

Očekáváme v 19:00 -3°C

Celá předpověď