Muž odsouzený za vraždu britského poslance Amesse dostal doživotí

foto Ali Harbi Ali (druhý) zprava, souzený za vraždu britského konzervativního poslance Davida Amesse, na kresbě z londýnskée soudní síně, 13. dubna 2022.

Londýn - Doživotní trest uložil soud v Londýně mladému sympatizantovi teroristické organizace Islámský stát (IS), který byl v pondělí uznán vinným z vraždy britského konzervativního poslance Davida Amesse. Ali Harbi Ali byl odsouzen také za přípravu teroristického činu a soudce mu odepřel možnost propuštění z vězení, informovala agentura AFP.

Šestadvacetiletý muž se somálskými kořeny narozený v Londýně poslance Konzervativní strany Amesse loni v říjnu více než dvacetkrát bodnul, když se politik setkával s voliči ve svém obvodu na jihovýchodě Anglie. U soudu pak uvedl, že dlouholetého poslance napadl, protože hlasoval pro letecké útoky v Sýrii v letech 2014 a 2015.

Obrázek zavražděného britského poslance Davida Amesse u oltáře v kostele během vigílie.  "Byla to vražda, která zasáhla srdce naší demokracie," řekl dnes soudce Nigel Sweeney. Prohlásil, že nemá nejmenší pochybnosti o tom, že by měl odsouzený strávit zbytek života za mřížemi. AFP uvádí, že "skutečné doživotí" je v Británii poměrně vzácným trestem. Loni jej dostal bývalý policista odsouzený za vraždu Sarah Everardové, na podzim 2016 si vyslechl stejný rozsudek stoupenec krajní pravice Thomas Mair, který těsně před referendem o brexitu zavraždil labouristickou poslankyni Jo Coxovou.

Ali Harbi Ali obvinění z vraždy i přípravy teroristického útoku odmítal. Muž nicméně u soudu vyjádřil "hlubokou lítost" nad tím, že se mu nepodařilo připojit se k teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Podle prokurátorů byl Ali "odhodlaným, fanatickým a radikalizovaným islamistickým teroristou". Obžaloba jej vinila, že plánoval i další útoky, jejichž terčem měli být také člen britské vlády Michael Gove nebo konzervativní poslanec Mike Freer. Atentát na Amesse označil prokurátor Tom Little za dlouho připravovaný "akt pomsty".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď