Murakami bude pouštět Japoncům písničky, aby je zbavil smutku

foto Ilustrační foto - Japonský spisovatel Haruki Murakami převzal 30. října v Praze Cenu Franze Kafky z rukou ředitelky Společnosti Franze Kafky Markéty Mališové (vpravo).

Tokio - Známý japonský spisovatel Haruki Murakami bude příští týden moderovat mimořádný hudební rozhlasový pořad. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že vysílání by mělo povzbudit Japonce v době poznamenané pandemií koronaviru.

Murakami, který je v posledních letech pravidelně řazen mezi favority na zisk Nobelovy ceny za literaturu a který je také hojně překládán do češtiny, bude pouštět své oblíbené písničky a odpovídat na dotazy posluchačů v pořadu Zůstaňte doma. Název odkazuje na výzvu guvernérky japonské metropole Tokia Juriko Koikeové, která v posledních týdnech opakovaně žádala občany, aby nevycházeli ven a pomohli tak zastavit šíření nemoci covid-19.

"Doufám, že síla hudby trochu pomůže odvát starosti spojené s koronavirem, které nás tíží," napsal Murakami na internetových stránkách pořadu. Ten si posluchači budou moci naladit 22. května od 22:00 do 23:55 místního času (od 15:00 do 16:55 SELČ).

Podle agentury Reuters autor světových bestsellerů jako Norské dřevo či Kafka na pobřeží propadl v mládí jazzu a v minulosti zmínil, že si ho pouští při psaní svých knih. Ještě za studentských let si spisovatel a jeho manželka Joko otevřeli jazzový klub, který pak po sedm let provozovali.

Pop music, včetně kapel The Beach Boys, The Ramones a dua Hall & Oates, zase Murakami volí při sportu. Další vášní 71letého literáta jsou totiž maratonské běhy.

Japonsko zaznamenalo od začátku epidemie 15.847 případů nákazy koronavirem a 633 úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Do této bilance nejsou započteni lidé, kteří se koronavirem infikovali na výletní lodi, jež kotvila u japonského pobřeží.

Japonská vláda vyhlásila až do 31. května nouzový stav, uvedla ale, že na méně postižených místech by mohla být již tento týden opatření zavedená k potlačení epidemie koronaviru zmírněna.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 3. března 2021

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď