Müllerová: Turecko je učebnicovým příkladem diktatury

foto Nositelka Nobelovy ceny za literaturu Herta Müllerová debatovala 11. května v Praze v rámci veletrhu Svět knihy na téma Literatura jako hlas svobody.

Praha - Současné Turecko za vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana je podle nositelky Nobelovy ceny za literaturu z roku 2009 Herty Müllerové učebnicovým případem diktatury. Podle Maria Vargase Llosy, který toto ocenění získal o rok později, se demokracie v Turecku zkorumpovala. Dnes to oba autoři uvedli na diskusi Literatura jako hlas svobody v rámci veletrhu Svět knihy v Praze.

Müllerová uvedla, že témata o totalitních režimech v jejím díle můžou oslovovat čtenáře, protože jde dodnes bohužel o obecná témata. Všechny diktatury mají podle ní společné to, že opovrhují člověkem, jde v nich o vynucený kolektiv. "V poslední době jich občas i přibývá," dodala. Jako příklad uvedla právě Turecko. "Tam byla vybudována diktatura jako z učebnice - naprosto nelítostná," uvedla autorka. To je podle ní možná důvod, proč se lidé o tato témata zajímají.

Vargas Llosa, který v posledních dnech v Praze kritizoval i režim ve Venezuele, poznamenal, že všechny diktatury, ať už pravicové, levicové, vojenské, náboženské nebo ideologické, mají některé prvky společné - chovajíí se k masám, jako by šlo o homogenní prvek, a jsou zkorumpované.

"Turecko bylo demokratickou zemí, poté hovoříme o demokracii, která se začala korumpovat," řekl peruánský spisovatel a novinář. Podle něj nejdříve přišlo omezování svobod, pak méně svobodné volby. "Ale když prohrál (prezident Erdogan) v komunálních volbách v hlavním městě, tak v podstatě ty volby zrušil," dodal autor. Státy, kde jsou diktatury, jsou podle něj podobné i v selhání hospodářství.

Připustil ale, že hledí na svět příliš černě, například v Latinské Americe podle něj nikdy nebylo tolik demokratických států jako teď. Pesimismus podle něj omezuje aktivitu. "Je ale pravda, že diktátorů je hodně a když jsme doufali po rozpadu Sovětského svazu, že demokracie rozkvete po celém světě, tak tato myšlenka se nenaplnila," poznamenal.

Turecká ústřední komise na začátku května rozhodla, že se kvůli nesrovnalostem budou konat nové místní volby v tamním hlavním městě. Podle Erdogana opakované hlasování posílí demokracii. Německo a Rakousko krok volební komise odsoudily, podle nich jde o nepochopitelné rozhodnutí. Rakouský kancléř Sebastian Kurz vyzval Evropskou unii, aby okamžitě ukončila jednání o vstupu Turecka do sedmadvacítky.

Březnové místní volby v Istanbulu těsně vyhrála opozice, která tak získala vládu nad městem poprvé po čtvrtstoletí, kdy v hlasování opakovaně vítězila vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP). Do křesla primátora Istanbulu usedl v dubnu kandidát opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Ekrem Imamoglu. AKP ale výsledky voleb napadla a volební komise jí dala za pravdu. Uvedla, že pochybení nastalo, protože někteří lidé pracující ve volebních místnostech nebyli zaměstnanci státní správy. Nové volby se mají konat 23. června.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 11:00 22°C

Celá předpověď