MŠMT: Hygienický manuál dostanou školy do půlky příštího týdne

foto Ilustrační foto - Ředitel Základní školy a mateřské školy Ludgeřovice Karel Moric ukazuje 23. dubna 2020 třídu připravenou na návrat dětí z prvního stupně. Díky daru Sdružení rodičů, přátel a dětí školy ji mohla škola vybavit novými jednolavicemi a židlemi.

Praha - Návod s hygienickými opatřeními proti šíření koronaviru, podle kterého by se školy měly řídit při částečném obnovení svého provozu, chce ministerstvo školství představit nejpozději v první polovině příštího týdne. Úřad ho školám slíbil poskytnout na přelomu dubna a května. Podle mluvčí Anety Lednové nyní dokončuje jeho přípravu. Lednová to dnes řekla ČTK. Střední školy se dle vládního plánu mají pro studenty posledních ročníků otevřít 11. května, první stupeň základních škol pak 25. května.

Na doporučení pro školy, jak v nich zajistit provoz, pracuje ministerstvo školství společně s týmem epidemiologa Rastislava Maďara z ministerstva zdravotnictví, uvedla Lednová. "Manuál chceme představit v nejbližších dnech, nejpozději v první polovině příštího týdne," řekla. Návod by měly dostat jak základní a střední školy, tak i mateřské školy, které na rozdíl od ostatních vláda v březnu plošně nezavřela. Ministerstvo školství to ale doporučilo, a řada zřizovatelů proto pak provoz rovněž přerušila.

Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý dnes ČTK řekl, že zatím neví, co v hygienických doporučeních pro školy bude, ale má informaci, že se dokončují. Do škol by měly přijít zřejmě do pondělí, uvedl.

Plaga v polovině dubna řekl, že stát by měl zajistit, aby školy mohly za rozumnou cenu nakupovat ochranné prostředky a dezinfekce. S tím, že by je stát školám sám nakoupil, nepočítal. O nošení roušek v plánovaných školních skupinách v základních školách by měl rozhodovat učitel, na chodbách či v šatnách by ale bylo povinné. V lavici by mělo sedět vždy jen jedno dítě, ve školních skupinách by mělo být do 15 dětí.

Maďar zároveň uvedl, že by dětem denně stačily dvě doma vyrobené roušky. Ve školách by podle něj měly být stojany s dezinfekcí, tekutá mýdla by měla být dostupná nejen na toaletách, ale i ve třídách u umyvadel, vhodné by také byly papírové ručníky.

Do školky by podle dřívějších vyjádření Maďara neměli děti doprovázet prarodiče. Je podle něj potřeba ochránit rizikové skupiny populace, jimiž jsou právě senioři nebo lidé, kteří mají dlouhodobé nemoci, jako jsou cukrovka nebo srdeční potíže. O znovuotevření se podle něj musí každá školka rozhodnout podle toho, jaké bude mít s ohledem na to personální kapacity.

Školy jsou zavřené od 11. března, od té doby se žáci a studenti učí na dálku. Do konce školního roku vláda už s obnovením prezenční výuky v plném rozsahu nepočítá. Jako první začaly minulý týden v omezené míře obnovovat provoz vysoké školy, nejdříve jen pro studenty posledních ročníků a od tohoto týdne pro všechny. Konat se mohou třeba individuální zkoušky či laboratorní práce pro maximálně pět lidí najednou. Střední školy by se měly částečně otevřít 11. května, a to pro studenty posledních ročníků k přípravě na maturitní a závěrečné zkoušky. V pondělí 25. května by se do škol mohli vrátit mladší školáci. V červnu by se pak ve školách měly začít konat konzultace pro žáky druhého stupně ZŠ a zbývající středoškoláky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď