MŠMT chce znát opatření pro provoz škol od září do konce července

foto Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v Karmelitské ulici v Praze.

Praha - Ministerstvo školství (MŠMT) chce znát protiepidemická opatření, která ministerstvo zdravotnictví stanoví pro provoz škol od září, do konce července. Na společném jednání školského a zdravotního výboru ve sněmovně to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Vláda na konci června schválila, jak se budou děti na začátku roku testovat.

Podle Plagy je třeba doplnit to, jestli se budou ve školách nosit roušky a jestli budou nějaké další povinnosti. "Počítáme s tím, že budou i různé scénáře," dodal. "Předpokládám, že minimum, tedy nošení roušek ve společných prostorách, zůstane zachováno nejen ve školách, ale v celé společnosti," dodal.

Vojtěch takto konkrétní být nechtěl, podle něj je ještě měsíc a půl času a situace se rychle mění. "Pravděpodobně bychom ale s rouškami či respirátory už do školy nastoupili, pokud by situace vypadala jako teď, tedy že se virus šíří hlavně mezi mladými neočkovanými," dodal.

Nyní se mohou nechat očkovat i děti od 12 let výš. Ve věkové skupině do 15 let je podle dat o očkování zatím zájem asi 15 procent. Mezi lidmi 16 až 29 let už oběma dávkami očkováno asi devět procent, jednou dávkou 37 procent. Celkově jich zájem projevilo přes 44 procent. Podle Vojtěcha by na konci roku mohla být vakcína Pfizer/BioNTech schválená i pro mladší děti, zřejmě ve třech skupinách - pro malé do pěti let, děti pět až devět let a devět až 12 let. Podle poslance Bohuslava Svobody (ODS) ji chce výrobce pro nejstarší z dosud neočkovaných dětí nechat schválit už v září.

Už schválená pravidla pro testování na začátku školního roku naznačují, že otestované nebo očkované děti roušky při výuce nebudou muset nosit, jak tomu bylo už na jaře před koncem školního roku. Naopak povinné budou roušky a respirátory pro děti, jejichž rodiče je odmítnou nechat otestovat.

Ve všech školách budou provedeny testy tři dny na začátku září, hned ve středu 1. září, poté v pondělí 6. září a ve čtvrtek 9. září. Podle výsledků prvních dvou se rozhodně, jestli v daném okrese bude testování pokračovat i dál.

"Pokud bude v daném okrese zachyceno 25 případů na 100.000 provedených testů v součtu dvou prvních termínů, bude se pokračovat v testování jednou týdně," uvedl Vojtěch.

Podle Plagy je ale nutné myslet předem na to, aby bylo antigenních testů dostatek i v případě, že by se s testováním muselo pokračovat. Po resortu zdravotnictví chce rozhodnutí na začátku srpna, aby se stihly objednat. Správa státních hmotných rezerv vypsala veřejnou zakázku v pátek. Poptává 4,2 milionu testů s opcí na dalších 1,6 milionu.

Začátek jednání výboru narušili účastníci z řad veřejnosti, kteří v místnosti seděli bez respirátorů. Předsedkyně výboru pro zdravotnictví Věra Adámková (ANO) pohrozila tím, že výbor bude přesunut do jiné místnosti a bude neveřejný. Jednu ženu vyvedla ochranná služba, druhá se povinnosti podrobila.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď