Mrazy v USA nepolevují a to nejhorší prý teprve přijde

foto Pára stoupá z jezera Lake Superior během mrazivého počasí, které zasáhlo Spojené státy.

Washington - Mimořádně mrazivé počasí v Severní Americe nepolevuje a obyvatele velké části Spojených států od Texasu až po hranici s Kanadou a od Montany až k pobřeží Atlantiku meteorologové varují před podchlazením. Teploty na americkém středozápadě dnes sahají až k minus 30 stupňům Celsia; ve státě Indiana kvůli tomu zrušili vyučování ve státních školách. Arktické podmínky komplikují i mnohé další aspekty života a za týden si vyžádaly nejméně devět obětí, napsala agentura AP.

"Studené počasí rozhodně nekončí a to nejhorší teprve přijde," řekl meteorolog televize CNN Taylor Ward. Mimořádná zima panuje už od vánočních svátků a i v novém roce nepřestávají padat teplotní rekordy. Obyvatelé Chicaga prožili nejchladnější zaznamenaný 1. leden, když teplota celý den nepřesáhla 17 stupňů pod nulou. Rekordních minus 28 stupňů Celsia dnes bylo v indianském Lafayette, město Aberdeen v Jižní Dakotě zase oznámilo "stoletý mráz," když teplota spadla na minus 36 stupňů Celsia. Až na dechberoucích 50 stupňů pod nulou vyčíslili meteorologové po započítání účinků větru pocitovou teplotu v horách na severovýchodě Montany.

Rekordy mohou přijít i v dalších dnech, neboť první týden roku 2018 podle všeho úlevu Američanům nenabídne. "Masa arktického vzduchu přinese delší období teplot hluboko pod normálními hodnotami a nebezpečně mrazivé větry do středu a východu Spojených států," uvedla na twitteru americká Národní povětrnostní služba (NWS).

V zasažených oblastech se rušily nebo odkládaly pravidelné novoroční kulturní akce, včetně ohňostroje ve městě Omaha v Iowě nebo setkání otužilců v Chicagu. V celém státě Indiana včetně milionového Indianapolisu dnes zůstaly zavřené vysokoškolské koleje a třídy státních škol.

Nezvykle kruté mrazy ale udeřily i na jihovýchodě USA v Georgii, Alabamě, Mississippi a Louisianě. Meteorologové důrazně doporučují Američanům, aby se přioblékli, co nejvíce si kryli odhalené části těla a aby nenechávali venku své domácí mazlíčky.

Města po celé zemi otevírají speciální útulky pro osoby bez domova. Přesto už podchlazení v USA za poslední týden podlehlo nejméně devět lidí. Dva mrtvé našli policisté v Milwaukee, jeden muž zemřel na ulici v severodakotském Bismarcku. Oběti mrazů oznámili i záchranáři ve státech Západní Virginie a Illinois. Dosud poslední oběť je hlášena ze St. Louis: v kontejneru s odpadky byl nalezen mrtvý bezdomovec poté, co teplota v noci klesla více než 20 stupňů pod nulu.

Policisté také zaznamenali několik hromadných dopravních nehod. Téměř čtyřicet vozů havarovalo během 24 hodin na zledovatělé silnici ve městě Abilene v Texasu, kam nový rok přinesl zcela ojedinělé sněžení.

Na mráz nejsou zvyklí ani v přímořském městě Savannah ve státě Georgia. Průměrné denní maximum v lednu je zde 16 stupňů Celsia, dnes se ovšem na fontáně v centru města tvořily rampouchy. "Nikdy jsem v Savannah neviděl rampouchy, tečka," řekl AP provozní v jedné z místních restaurací Sean Dempsey.

Jinde už led působil větší komplikace. Dočasně kvůli němu musel být přerušen provoz přívozu přes řeku Hudson mezi městy Newburgh a Beacon severně od New Yorku. V jednom z měst státu Iowa za teplot téměř 30 stupňů pod bodem mrazu přestal fungovat vodojem.

Už v pondělí přišlo o hlavní zdroj tepla na osm stovek odsouzených zločinců ve věznici u Nashvilleu. Mluvčí zařízení s maximální ostrahou Riverbend uvedla, že věznici přestal po ztrátě tlaku pracovat ohřívač vody, který se zatím nepodařilo zprovoznit. Vězni se nyní zahřívají pomocí dodatečných pokrývek a přenosných ohřívačů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď