MPSV vyhlásí soutěž na provozovatele nynějšího systému dávek

foto Ilustrační foto - Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová vystoupila 2. ledna 2020 v Praze na tiskové konferenci ke spuštění e-neschopenky.

Praha - Ministerstvo práce se v březnu chystá vyhlásit výběrové řízení na provozovatele nynějšího systému vyplácení dávek od firmy OKSystem. Vítěz by pak měl systém spravovat a rozvíjet po kratší dobu, a to nejspíš dva roky. Sněmovnímu sociálnímu výboru to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Provoz nynějšího systému je zajištěný do začátku příštího roku. Resort chtěl mít původně úplně nový systém, dodavatele ani po dvou tendrech ale nemá.

Členy výboru z opozice i koalice zajímalo, jak vedení resortu od příštího roku vyplácení dávek zajistí. Obávají se toho, že se nemusí výběr nového provozovatele stihnout a výplata příspěvků pro lidi v nouzi, rodiče, postižené či pěstouny by mohla být ohrožena.

"V tuto chvíli je to naprostá priorita - a není důležitější oblast na ministerstvu práce, aby od 1. ledna 2021 fungovaly všechny nové systémy. Jedná se o kritickou infrastrukturu státu, přes kterou se ročně vyplácí přes 80 miliard korun," uvedla ministryně.

Systém pro vyplácení dávek je součástí jednotného resortního systému, který měl být původně v provozu od roku 2017 a stát měl 1,5 miliardy. Přípravy se ale protáhly. Ministerstvo ho plánuje spustit příští rok a odhadovaná cena by měla být až o miliardu vyšší. Zakázky resort vyhlásil v minulém volebním období pod vedením ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD).

"Cena z roku 2016 není reálná. Od léta minulého roku mají ministerstvo financí a premiér Andrej Babiš veškeré informace. Děláme vše pro to, aby kritická infrastruktura státu byla zajištěna," zopakovala Maláčová. Babiš dnes novinářům v Izraeli řekl, že si s Maláčovou vyměňuje ohledně IT systémů na ministerstvu práce dopisy.

Její úřad by měl podle předpokladu v březnu vypsat otevřené výběrové řízení na nového provozovatele nynějšího systému. Zakázka by podle ministryně měla být "reálně vysoutěžena v červnu". Vedení resortu by tedy nejspíš před prázdninami mohlo vědět, kdo systém vyplácení dávek od příštího roku zajistí. "Soutěž na provoz a rozvoj nynějších informačních systémů je velmi běžná, ta nejběžnější věc, která se u IT děje. Naopak u nových systémů bývá konkurence velká," řekl poslancům náměstek pro informační technologie Jan Baláč. Podle něj je představa taková, že by zakázka nebyla na řadu let, ale na "kratší dobu, na nějaké dva roky".

Ministerstvo původně chtělo mít úplně nový systém dávek. Kvůli průtahům v přípravách muselo už dvakrát prodlužovat o dva roky smlouvu na nynější systém s firmou OKSystem. Roční prodloužení stojí půl miliardy korun. Kontrakt vyprší začátkem roku 2021.

Tendr na nový systém pořádal resort už dvakrát. V první soutěži se zadávací cenou 616 milionů korun bez DPH vyhrála firma OKSystem. Ministerstvo od smlouvy ale pak odstoupilo. Ve druhém řízení s cenou 270 milionů bez DPH pak vybralo společnost DXC Technology. Případ ale skončil několikrát u antimonopolního úřadu, který zakázal smlouvu uzavřít.

Výbor po Maláčové chce, aby mu v příštích týdnech dodala přesný harmonogram dokončování nových a vypínání starých systémů, seznam všech dodavatelů a také rozpis výdajů, nákladů navíc a financování. Do dvou týdnů chtějí mít poslanci i navrhovanou strategii rozvoje technologií resortu na roky 2021 až 2024. Zajímá je také krizový plán.

"Nic skrývat nemusíme. Mám naprosto čisté svědomí. Ty stovky stránek dodáme. Budou úředníci pracovat nejen o víkendu - to už pracují, ale i po nocích," řekla výboru ministryně. Podle ní by se ale pracovníci měli zaměřovat spíš na úspěšnou přípravu nových systémů, ne na plnění usnesení výboru.

Smlouva na systém vyplácení dávek by mohla být až koncem října

Smlouva s vítězem soutěže na nový informační systém pro vyplácení dávek by mohla být uzavřena až koncem října, pokud se budou neúspěšní uchazeči odvolávat. Uvedla to dnes při interpelacích ve Sněmovně ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Připomenula, že nový systém má fungovat od příštího roku, a ministerstvo se proto chystá i na možnost opětovného prodloužení stávajícího systému.

"S ohledem na zákonné lhůty a další možná odvolání neúspěšných uchazečů může nastat situace, že nebude reálné smlouvu s vybraným uchazečem podepsat dříve než 31. října," řekla ministryně. Její úřad proto dál připravuje zadávací dokumentaci pro otevřené výběrové řízení na zajištění rozvoje stávajícího systému od firmy OKSystem po roce 2020, uvedla Maláčová.

Hodnotící komise podle ministryně znovu posuzuje nabídku vítězné firmy DXC Technology, která před zadáním zakázky byla z tendru vyřazena. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale vyřazení zrušil, neboť ministerstvo tento krok transparentně nevysvětlilo.

Firma byla vyřazena podle Maláčové kvůli příliš nízké nabídnuté ceně 270 milionů korun. "DXC kalkuluje s měsíční hrubou mzdou pro vývojáře kritické infrastruktury státu ve výši 41.000 korun měsíčně," řekla Maláčová. Za takovouto cenu se podle názoru ministerstva nedá kritická infrastruktura státu vybudovat tak, aby byla spolehlivá, prohlásila.

Ministerstvo předloni přidělilo zakázku firmě DXC Technology, která nabídla cenu 270 milionů korun bez DPH. Po stížnosti neúspěšného uchazeče OKSystemu, který nabízel cenu 824 milionů, antimonopolní úřad nařídil přezkum. Po něm ministerstvo vítěze kvůli nízké ceně vyřadilo. DXC Technology se následně obrátila na ÚOHS, který námitce firmy vyhověl.

Informační systém využívají úředníci u dávek v hmotné nouzi, příspěvků pro postižené, příspěvků na bydlení, rodičovské či pěstounských podpor. Celkem jich v listopadu vyplatili téměř 1,4 milionu. Dodavatele nového systému ministerstvo ani po dvou tendrech nemá. Už dvakrát muselo prodlužovat o dva roky smlouvu s dosavadní firmou OKSystem. Zatím je fungování zajištěno do začátku roku 2021.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 22. února 2020

Očekáváme v 1:00 9°C

Celá předpověď