MPO zveřejnilo výzvu COVID nájemné

foto Ilustrační foto - Zákazníci sedí 11. května 2020 na zahrádce Kavárny Ateliér v Pelhřimově, která se po více než dvou měsících znovu otevřela.

Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zveřejnilo výzvu k programu COVID nájemné. Zájemci se mohou seznámit s parametry programu, žádosti budou moci podávat elektronicky přes informační systém na webu MPO od 26. června od 09:00. Ministerstvo nyní čeká na dokončení softwarového řešení k online ověření identity žadatele i provozovny. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Program COVID nájemné je určen podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením proti koronaviru uzavřít nebo omezit provoz. Stát jim na komerční nájem za duben, květen a červen přispěje 50 procenty za podmínky, že majitel nájem zlevní o 30 procent a nájemce doplatí pětinu. Nájemci, kteří nájem platí veřejnému subjektu, dostanou rovnou podporu 80 procent. Podpora bude maximálně do deseti milionů korun. Vláda na program z rozpočtové rezervy vyčlenila pět miliard korun, podle informací na webu MPO bude suma v případě potřeby zvýšena, aby pokryla všechny žádosti.

"Naší snahou je vyřizování žádostí maximálně usnadnit. Proto jsme ve spolupráci s partnery připravili informační systém, který žadatele procesem podávání žádostí provede a také mu umožní stav vyřizování žádosti sledovat, případně žádost doplnit či upravit," uvedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Martina Tauberová.

O dotaci budou moci žádat podnikatelé se zcela uzavřenými provozy i ti, kteří fungovali v omezeném provozu, prodávali přes výdejní okénka, rozvoz nebo e-shop. Na výdaje za nájem nemohou živnostníci a firmy čerpat jinou podporu. Podpora se bude vztahovat na nájemní smlouvy uzavřené před 12. březnem. Naopak program nebudou moci využít podnikatelé, kterým prostor pronajímá spřízněná osoba.

K žádosti bude nutné doložit několik čestných prohlášení včetně dokladu o uhrazení nájmu za leden a únor, případně předchozí měsíce. Žadatelé budou muset přiložit také potvrzení o uhrazení části nájemného alespoň ve výši požadované podpory.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dříve uvedl, že zájem o program předpokládá u 150.000 až 200.000 podnikatelů. Hlavní proplacení žádostí se podle něj uskuteční v červenci.

Členové nově vzniklé Retailové asociace mají k programu výhrady, je podle nich nespravedlivý a dává majitelům možnost na nájemce vyvíjet nepřiměřený tlak. Některá obchodní centra podle zakládajícího člena asociace Václava Hrbka snížení nájmu podmiňují podpisem smlouvy na další roky za zvýšenou cenu. Navíc o podporu nemohou žádat maloobchodníci, kteří sice otevřeno měli, ale v době nouzového stavu evidovali i více než osmdesátiprocentní propad návštěvnosti, a tedy i tržeb.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 24. ledna 2021

Očekáváme v 13:00 2°C

Celá předpověď