MPO u programu COVID 2021 hlásí za dva dny 3133 žádostí za 863 mil. Kč

foto Ilustrační foto - Ministr dopravy a ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček vystoupil 12. dubna 2021 v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády.

Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) u nového podpůrného programu COVID 2021 hlásí druhý den od jeho spuštění 3133 žádostí za zhruba 863 milionů korun. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to dnes uvedl na twitteru. V COVID 2021 si mohou podnikatelé v souvislosti s pandemií koronaviru nárokovat pomoc 500 korun na zaměstnance a den za období od 11. ledna do 31. března. Musejí ale prokázat propad tržeb za leden až březen alespoň o 50 procent proti stejnému období loňského, nebo předloňského roku.

Žádosti MPO přijímá prostřednictvím svého on-line informačního systému. Podnikatelé v něm k dnešku dokončili a podali 1665 žádostí v objemu přibližně 491,5 milionu korun. Úředníci zatím schválili čtyři žádosti, dalších asi 1400 hodnotí. K dopracování je vráceno 73 žádostí za 65,4 milionu korun. Další žádosti jsou rozpracované. Zájemci o dotace mohou o dotace žádat do 31. května, na pomoc je vyčleněno šest miliard korun.

Minimální výše dotace v COVID 2021 je 1500 korun. Ať už má firma podle šéfa MPO Karla Havlíčka (za ANO) jednoho nebo tři zaměstnance, získá vždy 1500 korun. Za zaměstnance se považují ti v pracovním poměru, tzv. spolupracující osoby i jednatelé se smlouvou o výkonu funkce jednatele. Počítají se pracovníci, kteří byli k 11. lednu letošního roku přihlášeni k platbě pojistného na České správě sociálního zabezpečení.

Podpora je poskytována na náklady na provoz a udržení podnikatelské činnosti, tedy na osobní náklady, náklady na materiál, na služby jako leasing, odpisy, daně a poplatky, splátky úvěru či režijní náklady.

COVID 2021 mohou žadatelé kombinovat s programem na podporu zaměstnanosti Antivirus, není ale slučitelný s novým kompenzačním bonusem pro živnostníky. Podnikatelé si musejí vybrat buď COVID 2021 nebo další nový program COVID Nepokryté náklady, do kterého bude MPO žádosti přijímat od 19. dubna. Zároveň není umožněno souběžné čerpání s programem COVID ubytování II. Provozovatelé ubytovacích provozů, kteří tuto pomoc využili, budou mít nárok na dotaci z COVID 2021 až od 23. ledna, místo 11. ledna.

Na dotační titul se vztahuje tzv. dočasný rámec Evropské komise. Jde o maximální sumu z veřejné podpory, kterou může jeden žadatel získat. Limit je 1,8 milionu eur (asi 47 mil. Kč). Sčítá se pomoc z dalších "covidových" programů i podpora poskytnutá tzv. propojeným podnikům.

Profesní organizace nové programy pomoci, které nahrazují specifické dotační tituly jako COVID gastro uzavřené provozovny nebo COVID nájemné, kritizují. Mnohé firmy na podporu podle nich nedosáhnou. Znevýhodňuje podnikatele, kteří se snažili činnost zachránit, vybudovali e-shop nebo prodávají přes výdejní okna. Snížili tak propad a podmínku vstupu do programu nesplní, uvedly dříve.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 9. května 2021

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď