MPO: Povinné testování se netýká veřejnoprávních institucí

foto Ilustrační foto - Výrobce zemědělských strojů Farmet Česká Skalice začal 1. března 2021 testovat zaměstnance antigenními testy na covid-19. Od stejného dne zaměstnanci pracují s respirátory na obličeji. Na snímku jsou testovací sady.

Praha - Povinné testování ve firmách se podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) zatím nevztahuje na veřejné, veřejnoprávní ani příspěvkové organizace. Podobný postup jako například v průmyslových firmách se jim ale doporučuje. O testování a případném rozšíření okruhu organizací, na které se bude povinnost vztahovat, vládní představitelé denně jednají. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí MPO Štěpánka Filipová.

Povinné testování na covid-19 se týká těch zaměstnavatelů, kteří jsou podnikateli, tedy živnostníkem nebo firmou. Podle Martina Kornela z Frank Bold Advokáti je ale například u veřejnoprávních institucí typu České televize povinnost sporná.

Kornel se domnívá, že pojem podnikatel by měl být vykládán v souladu s občanským zákoníkem, tj. podnikatelem je ten, kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku. Podle navazujícího paragrafu se za podnikatele považují osoby, které se zapisují do obchodního rejstříku.

"Každý zaměstnavatel si tedy musí především odpovědět na otázku, zda je podnikatelem ve smyslu právních předpisů. Pokud ano, tak na něj mimořádné opatření bude dopadat," upozornil Kornel. U některých velkých zaměstnavatelů, kteří vykonávají podnikatelskou činnost pouze částečně, například Česká televize, může podle něj vzniknout problém posoudit, zda se na takového zaměstnavatele opatření vztahuje a v jakém rozsahu.

Podle právníka Lukáše Rezka povinnost není stanovena pro veřejnoprávní korporace, kterým byla svěřena pravomoc plnit vymezené úkoly ve veřejné správě, a ani pro příspěvkové organizace jako právnickou osobu veřejného práva zřízenou k plnění úkolů ve veřejném zájmu.

Například zdravotní pojišťovny, s výjimkou Všeobecné zdravotní pojišťovny, se zapisují do obchodního rejstříku a mají rovněž oprávnění k podnikání podle zvláštního zákona, tedy jsou považovány za podnikatele, upozornil partner advokátní kanceláře Řanda Havel Legal Ladislav Peterka.

"Každá společnost si má sama zodpovědět otázku, zda je podnikatelem. To ale není nic neobvyklého, u každé právní normy si její adresáti sami zodpovídají otázku, zda se na ně norma vztahuje," řekla ČTK advokátka z Advokátní kanceláře Dentons Andrea Hámorská.

Vláda schválila povinné testování ve firmách v pondělí večer. Podniky nad 250 zaměstnanců budou muset začít ve středu, do 12. března musejí otestovat všechny pracovníky. Podniky s 50 až 249 lidmi začnou s testováním v pátek a všichni pracovníci budou muset mít testy hotové do 15. března. Testováni nebudou muset být zaměstnanci pracující z domova.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je čtvrtek 22. dubna 2021

Očekáváme v 21:00 7°C

Celá předpověď