Možnosti uspět v Číně jsou obrovské, říká prezident Hospodářské komory

foto Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Česká republika se zúčastnila prvního dovozního veletrhu China International Import Expo (CIIE) v Šanghaji, který se uskutečnil v první polovině listopadu, v elitní sestavě v čele s prezidentem republiky a čtyřmi ministry a šéfem Hospodářské komory. Položili jsme českým účastníkům tři anketní otázky. Odpovídá prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý:

Proč bylo důležité být v Šanghaji na této akci?

Veletrh v Šanghaji je jednou z největších exportních akcí nejen v Číně, ale také na světě. Podle oficiálních statistik se akce zúčastnilo více než 170 států z celého světa a 3600 podnikatelů. Je tedy zřejmé, že málokterá země na světě si tuto akci nechtěla nechat ujít. Česká republika nebyla výjimkou. Účast vrcholných ústavních činitelů dodává každé zemi na podobné akci mnohem větší pozornost a zvyšuje zájem o prezentaci jejích výrobků. Je proto velmi potěšující, že Česká republika nezůstala na CIIE pozadu.

Česko přivezlo do Šanghaje tzv. rodinné stříbro, tedy tradiční výrobce a exponáty. Nakolik se národní expozici podařilo v tak tvrdé konkurenci zaujmout?

Českou republiku na místě reprezentovaly výrobky, které mají v Číně tradičně dobrý zvuk. Například produkty českých skláren, automobilek, ale také hudebního průmyslu. Je velkou výhodou, že tuzemský průmysl mnoha oborů umí navázat na tradici a zároveň se etablovat v měnícím se prostředí světové ekonomiky a přizpůsobit se poptávce v konkrétních zemích. Když se podíváme na firmy, které do Číny vyvážejí nebo tam přímo vyrábí, vidíme vysoké, často i dvouciferné roční nárůsty prodejů. Myslím si, že lepší důkaz úspěchu českého průmyslu v Číně těžko najdeme.

Jaké podněty pro vaši práci a další aktivity si přivážíte z premiérového CIIE 2018?

Zejména to, že Čína je i přes současné problémy spojené s obchodními spory s USA stále trhem s obrovským potenciálem a příležitostmi pro české podnikatele. Když si uvědomíme, že vývoz z Česka do Číny tvoří jen 1,3 procenta celkového exportu z tuzemska, možnosti v nejlidnatější zemi světa jsou pro budoucí roky pořád obrovské. Čína v posledních letech velmi inovuje, disponuje vyspělými výrobními technologiemi modernějšími než ty české, nicméně není tomu tak ve všech oborech. Navíc vláda vyhlašuje programy, jako je třeba Zdravá Čína 2030, u nichž počítá s využitím evropských znalostí a technologií. Tam vidím pro české firmy velké šance, které jim Hospodářská komora během této mise pomáhala využít.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je úterý 11. srpna 2020

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď