Možného generálního komisaře ČR na Expo 2025 vybere MZV do konce srpna

foto Ohňostroj k představení světové výstavy Expo 2025 v prefektuře Ósaka.

Vítěze výběrového řízení na generálního komisaře Česka na světové výstavě Expo 2025 v Ósace určí ministerstvo zahraničí v druhé polovině srpna, následně jej navrhne vládě ke jmenování. ČTK to dnes sdělila mluvčí resortu Lenka Do. Zájemci se do výběrového řízení mohli hlásit do úterý.

Generálním komisařem českého pavilonu na výstavách Expo 2020 v Dubaji a Expo 2015 v Miláně byl Jiří František Potužník. O pět let dříve byl ředitelem marketingu pro českou účast na světové výstavě v Šanghaji.

"Klíčovou osobou pro úspěšnou reprezentaci na Expo je generální komisař, jehož výběru věnuje naše ministerstvo mimořádnou pozornost a do výběrového procesu zapojí rovněž další resorty i zástupce podnikatelské sféry a odborné veřejnosti," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Šéf české diplomacie koncepci české účasti na Expo 2025 představí novinářům v posledním srpnovém týdnu.

Výstava se uskuteční mezi dubnem a říjnem 2025, jejím hlavním tématem je "vytváření budoucí společnosti pro naše životy". Česko plánuje inovativní formou prezentovat například úspěchy na poli vědy, výzkumu a inovací, chybět nebude ani téma udržitelnosti a představení Česka jako atraktivní turistické destinace, uvedl úřad v tiskové zprávě. Podle Lipavského vznikne kolem výstavy komplexní program, který kromě jiného pomůže českým firmám s prezentací v Japonsku i celém asijsko-pacifickém regionu.

Tématem české účasti bude "Talent a kreativita pro život". Národní pavilon by měl na první dojem lákat například českým sklem či vážnou hudbou. Uvnitř pak návštěvníkům budou představeny české inovace, nanotechnologie či perspektivní start-upy.

Zpracovatelem koncepčního návrhu je manažer Ondřej Soška. Zvítězil ve výběrovém řízení vyhlášeném na konci března ministerstvem. "Když jsem v Japonsku studoval, fascinovalo mě, jak velké povědomí mají místní o naší zemi. Prakticky nepotkáte člověka, který by neznal Prahu, Muchu, Dvořáka, Čáslavskou nebo český křišťál. A z toho jsem se snažil při tvorbě koncepce vycházet s tím, že kromě těchto tradičních oblastí v Ósace představíme japonskému publiku i soudobá česká řešení," popsal.

Vláda potvrdila účast na výstavě i koncepci, s níž se bude Česko prezentovat, na konci června. Rozpočet české účasti na světové výstavě Expo 2025 v Ósace má být 290,2 milionu korun pro roky 2023 až 2026. Dalších 170 až 220 milionů půjde z externích zdrojů.

Expo se do Ósaky vrátí po 55 letech. Tehdy československý pavilon architekta Viktora Rudiše navštívilo podle ministerstva zahraničí přibližně 11 milionů lidí. Prezentace byla založena na tvorbě básníků Jana Skácela a Jiřího Koláře.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď