Rusko dobylo Severodoněck, na Ukrajině zahynuli polští žoldnéři

foto Ilustrační foto - Ukrajinský voják na pozici během bojů v Severodoněcku 8. června 2022.

Moskva/Kyjev - Po několika týdnech obléhání a bojů je východoukrajinský Severodoněck zcela pod kontrolou jednotek ruské armády a proruských separatistů, kteří už tam ustavili vlastní správu. Ruské okupační síly se nyní pokoušejí dobýt i blízký Lysyčansk, který je posledním místem v Luhanské oblasti, které ještě útočící strana neovládá. Moskva tvrdí, že při útoku na východoukrajinské město Kosťantynivka zahynulo až 80 polských žoldnéřů. Rusko ostřelovalo i sever a západ Ukrajiny, podle Kyjeva byl útok veden z běloruského území.

Zprávu o dobytí strategicky položeného Severodoněcku potvrdil starosta města Oleksandr Strjuk. Ukrajinský generální štáb oznámil, že jednotky obránců se z města stáhly.

Proruští separatisté uvedli, že kompletně obsadili také areál chemické továrny Azot, kde se do posledních chvil skrývaly stovky civilistů. Zástupci proruské separatistické Luhanské lidové republiky (LNR) tvrdí, že se zhruba 800 civilistů evakuovalo, zprávu ale nelze ověřit z nezávislých zdrojů. Podle Strjuka teď nelze město opustit přes území, které by měla pod kontrolou Ukrajina.

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj informoval, že boje se nyní vedou o blízké město Lysyčansk. Právě tam se přesouvají ukrajinské jednotky ze zcela zničeného Severodoněcku, jak sdělil náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Podle něj vojáci už nemohli v Severodoněcku dál držet obrannou linii, protože se neměli jak ukrýt před útoky.

"Už jsou obsazené některé podniky. Bojuje se v ulicích," popsal situaci v Lysyčansku představitel separatistů z LNR Andrej Maročko.

Ruská armáda ráno ostřelovala také vojenskou základnu v ukrajinském Javorivu blízko polské hranice, čtyři lidé při tom utrpěli zranění. Střely zasáhly také vesnici Desna v Černihivské oblasti, kde je výcvikové středisko ukrajinské armády. Podle ukrajinského generálního štábu byly střely vypáleny z území Běloruska.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov uvedl, že ruská armáda zabila při útoku na zinkovnu Megatex ve východoukrajinském městě Kosťantynivka až 80 polských žoldnéřů. Nesdělil ale žádné přesnější informace. Náčelník ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj oznámil, že ukrajinská armáda už používá proti ruským okupantům raketomety HIMARS, které Kyjevu dodaly Spojené státy. Podle Zalužného už s nimi Ukrajinci zasáhli cíle nepřítele.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odvolal z funkce velvyslance v několika zemích, včetně ambasadora na Slovensku Jurije Mušky. Důvody prezidentská kancelář nesdělila.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 25°C

Celá předpověď