Moskva snižuje diplomatické vztahy se Estonskem, země si vypovídají velvyslance

foto Moskva, Kreml - ilustrační foto

Moskva/Tallinn/Riga - Rusko vyhošťuje estonského velvyslance v Moskvě a snižuje diplomatické vztahy se touto pobaltskou zemí na úroveň chargés d'affaires. Tallinn zareagoval na krok Moskvy vypovězením ruského ambasadora ze země. Později se přidalo Lotyšsko, které oznámilo snížení diplomatických vztahů s Ruskem. Informovaly o tom dnes tiskové agentury a jednotlivá ministerstva zahraničí. Podle agentury AFP Moskva reagovala na dřívější rozhodnutí Estonska vypověděla 21 diplomatů a dalších zaměstnanců ruského velvyslanectví. Agentura TASS citovala šéfa Ruské rady pro mezinárodní záležitosti Andreje Kortunova, podle něhož po Estonsku by Moskva mohla vyhostit velvyslance i dalších nikoli přátelských zemí, přičemž konkrétně zmínil také Česko.

"Estonský velvyslanec Margus Laidre byl 23. ledna předvolán na ruské ministerstvo zahraničí. Byl mu sdělen důrazný protest v souvislosti s kroky estonských úřadů. Velvyslanec Estonské republiky by měl opustit Ruskou federaci 7. února 2023," uvedla ruská diplomacie, která svůj krok zdůvodňuje výrazným omezením svého velvyslanectví v Tallinnu. Moskva přitom znovu obvinila Estonsko z "rusofobie".

Estonsko 11. ledna vyzvalo Rusko, aby do února snížilo počet diplomatů na svém zastupitelském úřadu v Tallinnu. Estonské ministerstvo zahraničí po Moskvě žádalo, aby zredukovala počet diplomatů ze 17 na osm, což odpovídá počtu estonských diplomatických pracovníků na ambasádě v ruské metropoli. Podle AFP tehdy pobaltská země vypověděla celkem 21 zaměstnanců ruského velvyslanectví včetně diplomatů.

"Ve světle skutečnosti, že se během agresivní války zaměstnanci ruské ambasády nesnaží o zlepšení estonsko-ruských vztahů, se domníváme, že není žádný důvod pro nynější velikost ruské ambasády," zdůvodnilo podle agentury Reuters tehdy své rozhodnutí estonské ministerstvo zahraničí.

Dnes estonský resort zahraničí v reakci na poslední krok Moskvy uvedl, že ruský velvyslanec Vladimir Lipajev odejde z pobaltské země k témuž datu jako estonský diplomat z Ruska. "Ruské kroky nás neodradí od poskytování pokračující podpory Ukrajině, která už téměř rok bojuje za svou suverenitu a bezpečnost nás všech," napsal estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu.

"Vzhledem k pokračující brutální ruské agresi proti Ukrajině a v solidaritě s Estonskem sníží Lotyšsko s účinností od 24. února úroveň diplomatických vztahů s Ruskem," napsal později na twitteru lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs s výzvou, aby Rusko jednalo odpovídajícím způsobem. Zvolené datum odpovídá prvnímu výročí ruské invaze na Ukrajinu.

Snížení úrovně diplomatických vztahů Ruska s Estonskem hrozí tím, že se stane precedentem pro sérii analogických rozhodnutí Moskvy v dialogu s řadou dalších znepřátelených zemí, řekl agentuře TASS generální ředitel Ruské rady pro mezinárodní záležitosti (RSMD) Andrej Kortunov. Tato rada sice vystupuje jako nevládní organizace, ale jejími zřizovateli jsou ministerstva zahraničí a školství, akademie věd a svaz průmyslníků. "Válka velvyslanců" mezi Moskvou a Tallinnem se sice vede už dlouho, ale její nynější etapu Kortunov spojil se schůzkou ministrů obrany západních zemí na americké základně Ramstein v Německu, kde se Estonsko zasazovalo "jako jeden z nejvíce aktivních lobbistů o rozšíření vojenské pomoci Ukrajině".

Po Estonsku podle Kortunova hrozí, že Moskva začne vyhošťovat velvyslance i dalších zemí Evropské unie a Severní Ameriky, které Rusko dalo na svou "černou listinu" nikoli přátelských zemí. Kortunov konkrétně upozornil, že Estonsko spolu s dalšími pobaltskými státy, Polskem a "do jisté míry Českem" tvoří skupinu zemí, které v současnosti nejdůsledněji a nejrozhodněji odmítají jakýkoliv dialog s nynějším ruským vedením a zasazují se o maximální omezení kontaktů s Moskvou a o maximální zpřísnění protiruských sankcí.

Estonsko minulý týden společně s některými dalšími západními zeměmi slíbilo Kyjevu další vojenskou pomoc. Reuters dnes připomněl postoj Estonska k válce na Ukrajině, kterou loni v únoru rozpoutalo svou invazí Rusko. Estonsko spolu s dalšími pobaltskými zeměmi Lotyšskem a Litvou patří ke skupině spojenců v rámci NATO, kteří se důrazně zasazují o to, aby Německo poskytlo Kyjevu své bojové tanky Leopard 2.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je neděle 29. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 -3°C

Celá předpověď