Moskevský soud podle očekávání označil fondy Navalného za extremistické

foto Ilustrační foto - Ruský lídr opozice Alexej Navalnyj u soudu v Moskvě 20. února 2021.

Moskva - Moskevský soud dnes podle očekávání vyhověl žádosti prokuratury a označil fondy a štáby spojené s vězněným opozičníkem Alexejem Navalným za extremistické organizace. Verdiktem vstoupil zároveň v platnost zákaz jejich činnosti. Oznámila to večer agentura TASS s odvoláním na sdělení tiskové služby soudu. Podle agentury Reuters rozsudek znamená, že žádný z členů Navalného organizací nebude smět kandidovat v zářijových volbách do parlamentu.

Navalnyj, který je aktuálně ve vězení, na twitteru napsal, že rozsudek považuje za "výsměch spravedlnosti" a že se ani teď svého boje nevzdá. "Když je korupce základem, na kterém stojí vláda, pak jsou bojovníci proti korupci označeni za extremisty... Budeme dál prosazovat naše myšlenky a cíle. Tohle je naše země a žádnou jinou nemáme," uvedl.

Verdikt padl po jednání, které se konalo s vyloučením veřejnosti, a úřady ho mohou začít uplatňovat s okamžitou platností. Mimo jiné to znamená, že žádný z Navalného spolupracovníků se nesmí ucházet o veřejné funkce. Podle agentury AP takto ruské úřady zasadily další podstatnou ránu opozici, protože z podzimních voleb předem vyloučily řadu kritiků prezidenta Vladimira Putina.

Návrh prokuratury na zákaz činnosti se týkal Navalného Fondu boje proti korupci (FBK), loni zaregistrovaného Fondu obrany práv občanů (FZPG) a občanského hnutí Štáby Navalného. Moskevský soud 27. dubna vyšel žalobcům vstříc a omezil činnost fondů předběžným opatřením, jež platilo do dnešního rozhodnutí o návrhu prokuratury. V případě štábů stačilo úřadům k zastavení jejich činnosti pouhé podání žaloby.

"Tento případ je navázán na zákon, který zapovídá všem lidem spojeným s Fondem boje proti korupci kandidaturu ve volbách," uvedl během slyšení právník Jevgenij Smirnov, který Navalného organizace zastupoval. Představitelé FBK jsou rozhodnutí se proti dnešnímu verdiktu ve stanovené desetidenní lhůtě odvolat, řekla agentuře TASS advokátka Valerija Vetoškinová.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab dnešní verdikt odsoudil a označil jej za "perverzní". "Je to další kavkovský útok na ty, kdo se vzepřeli proti korupci... a záměrný pokus postavit skutečnou opozici v Rusku v podstatě mimo zákon," uvedl v prohlášení. Verdikt odsoudilo i americké ministerstvo zahraničí, které rovněž vyzvalo k propuštění Navalného.

Podle prokuratury se organizace kolem Navalného zabývají "vytvářením podmínek pro destabilizaci společenské a společensko-politické situace a skutečným cílem jejich činnosti je vytvářet podmínky pro změnu základů ústavního pořádku". Navíc je prokuratura přesvědčená, že tyto struktury na území Ruské federace realizují činnost zahraničních a mezinárodních organizací, jejichž aktivity v Rusku už byly označené jako nežádoucí.

Oba fondy ruské úřady opatřily v ruském kontextu hanlivou nálepkou "zahraničního agenta" kvůli údajnému přijímání peněz ze zahraničí.

Štáby Navalného tvoří síť, která má pobočky po celém Rusku. Na svém webu uvádějí, že se zabývají například zveřejňováním analýz, ochranou životního prostředí, stejně jako podporou nezávislých kandidátů v místních volbách a dalšími politickými kampaněmi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

33°C

Dnes je neděle 20. června 2021

Očekáváme v 21:00 29°C

Celá předpověď