Moskevský soud nařídil pozastavení činnosti štábů Navalného

foto Ruská policie u věznice v Pokrovu, kde je uvězněn opoziční politik Alexej Navalnyj,  zatýká Navalného lékařku Anastasiji Vasiljevovou. Ta jako šéfka lékařského odborového sdružení vedla u věznice protestní akci, která má přimět úřady, aby vězni poskytly lékařskou péči podle jeho výběru.

Moskva - Moskevský soud dnes vyhověl požadavku prokuratury a nařídil pozastavení činnosti štábů opozičního představitele Alexeje Navalného, sdělila agentuře Ria Novosti právní zástupkyně Fondu boje s korupcí (FBK), další struktury spojené s Navalným. Soud rozhodl o zákazu činnosti štábů Navalného po dobu, kdy posuzuje, zda je FBK třeba považovat za extremistickou organizaci. Obavy o zdravotní stav Navalného dnes vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron.

"Soud pozastavil činnost štábů Navalného, u analogické otázky týkající se FBK ještě není rozhodnuto," sdělila právní zástupkyně Valerija Vetoškinová.

Moskevská prokuratura se tento měsíc obrátila na soud se žádostí, aby označil organizace Fond boje s korupcí (FBK), štáby Navalného a Fond ochrany práv občanů (FZPG) za extremistické. Uvedla přitom, že tyto organizace "de facto provádějí extremistickou činnost", připomněla agentura Interfax. Minulý týden pak prokuratura upřesnila, že bude usilovat o zákaz a likvidaci všech tří organizací. Soud žalobu přezkoumává za zavřenými dveřmi; jeho dnešní zasedání bylo přípravné.

Podle aktuálního požadavku prokuratury, který zveřejnil šéf regionálních štábů Navalného Lenoid Volkov, úřad soud požádal, aby organizacím spjatým s Navalným zakázal umisťovat materiály na internet, organizovat veřejné události a účastnit se referend a voleb.

"Vážné obavy o zdravotní stav" vězněného představitele opozice Alexeje Navalného a o "respektování základních práv" dnes vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron v telefonátu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, informovala agentura AFP s odvoláním na Elysejský palác. Během hovoru Macron také vyjádřil podporu evropským spojencům po vyhoštění 20 českých diplomatů z Ruska. Macron podle AFP v telefonátu vyzval Putina, aby "se v dobré víře a dlouhodobě angažoval ve snižování napětí ve vztazích s Ukrajinou", píše AFP.

Přední kritik Kremlu Navalnyj je nyní ve vězení, kde si odpykává přibližně 2,5letý trest za zpronevěru. Navalnyj, stejně jako jeho podporovatelé, však své odsouzení považuje za vykonstruované. Od loňského srpna, kdy byl opoziční politik otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, se k němu upírá pozornost ruských i světových médií. Jeho propuštění z vězení požadovaly v Rusku desítky tisíc demonstrantů, proti nimž tvrdě zasahovaly bezpečnostní oddíly. Výzvy k osvobození Navalného adresují Moskvě i mnohé země a organizace včetně Evropské unie.

Se zájmem se setkal dokumentární film FBK o utajované a nákladné rezidenci, kterou si údajně nechal vystavět ruský prezident Vladimir Putin na pobřeží Černého moře. Kreml spojitost s luxusním sídlem odmítá. Jen na platformě YouTube snímek s názvem Zámek pro Putina zhlédlo přes 116 milionů lidí. Video bylo zveřejněno letos v lednu, ve chvíli, kdy byl Navalnyj již za mřížemi. Zadržen byl bezprostředně po svém návratu z Německa, kde se zotavoval ze srpnové otravy. Opoziční předák připisuje útok tajné službě FSB a tvrdí, že za ním stojí ruský prezident Vladimir Putin. Moskva to popírá, otravu ale vyšetřovat nebude.

Štáby Navalného tvoří síť, která má pobočky po celém Rusku. Na svém webu uvádí, že se zabývají například zveřejňováním analýz, ochranou životního prostředí, stejně jako podporou nezávislých kandidátů v místních volbách a dalšími politickými kampaněmi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. července 2021

Očekáváme v 17:00 25°C

Celá předpověď