Moscow Times: Movití Rusové skupují plicní ventilátory

foto Plicní ventilátory Mindray SV 600 na snímku pořízeném 12. března 2020 v plzeňské firmě Cheirón, která vyrábí a distribuuje zdravotnickou techniku. V souvislosti s šířením nákazy novým koronavirem cítí teď firma téměř dvojnásobnou poptávku českých a slovenských nemocnic po plicních ventilátorech než v běžných letech. Tato zařízení pomáhají na jednotkách intenzivní péče nemocným lidem dýchat.

Moskva - Bohatí Rusové skupují plicní ventilátory, zatímco ve venkovských regionech je jich akutní nedostatek. Napsal to dnes ruský list The Moscow Times. Miliardáři se snaží zásobit nákladným zařízením, aby si zajistili přežití v případě těžšího průběhu nemoci COVID-19, kterou vyvolává nový koronavirus. "O mouku nebo pohanku, které vykupují obyčejní Rusové, se tihle lidé nezajímají," uvedl list.

Podle redaktorů deníku stojí jedno ventilační zařízení zhruba dva miliony rublů (640.000 korun), což je pro běžné občany Ruské federace nedostupná částka. Prodejci přesto nejsou schopni uspokojit objednávky a na většinu zájemců se nedostane, napsal The Moscow Times.

"Máme nekonečně objednávek, ale na skladě není nic," řekl listu jeden z prodejců.

Zhruba čtvrtina plicních ventilátorů, které mají k dispozici ruské nemocnice, se nachází v Moskvě a v Petrohradu. Do ostatních měst sice ministerstvo zdravotnictví posílá peníze, ale koupit ventilační přístroje není možné. Mnohde se musejí spolehnout na starší a méně kvalitní aparáty.

V Rusku úřady k dnešnímu dni evidují 306 osob nakažených koronavirem, jedna žena nemoci COVID-19 podlehla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď