Moro a Urubko jako první lidé zdolali Makalu v zimě

foto Italský horolezec Simone Moro na vrcholu Makalu

Italský horolezec Simone Moro a jeho kolega Denis Urubko z Kazachstánu jako první lidé na světě zdolali pátou nejvyšší horu světa Makalu v zimním období. V pondělí 9. února stanuli na vrcholku vysokém 8 462 metrů.

Simone Moro o tom píše:

"Hra je u konce. Zimní výstup na Makalu je hotov. Dnes (v pondělí 9. února), 7 minut před druhou hodinou nepálského času, jsme s Denisem dosáhli vrcholu. Bylo to neuvěřitelně těžké. Nepředstavitelná zima a velmi silný vítr.

Kazašský horolezec Denis Urubko těsně pod vrcholem Makalu

Z tábora jsme vyrazili pár minut po šesté hodině ranní. Lezli jsme je velmi dobře. Poslední tři hodiny byly ale hodně náročné. Bojovali jsme s jet streamem. Hora nás nechtěla pustit na vršek. Přesto se to povedlo.

Tedy 9. února 2009 jsem s Denisem okolo druhé hodiny odpoledne dokončili první zimní výstup na Makalu. Další malá stránka historie je napsána. Nyní pouze pět osmitisícovek v Karakorumu čeká na svůj zimní přelez. K2, Nanga Parbat, Gasherbrum I, Gasherbrum II a Broad Peak. Na posledním zmiňovaném se snad zadaří našim kamarádům."

Itinerář výstupu Simoneho Mora a Denise Urbka na Makalu

Simone Moro je horský vůdce UIAGM, nadporučík italské horské armády, instruktor pro italskou plaveckou federaci, všestranný alpinista. Jednačtyřicetiletý Simone absolvoval v posledních šestnácti letech 40 expedic. Mezi jeho úspěchy ve vysokých kopcích patří první zimní výstup na Šiša Pangmu, traverz Everestu, pokus o velmi těžký traverz Everest – Lhotse a mnoho dalších prvovýstupů.

Denis Urubko je šestatřicetiletý horolezec žijící v Kazachstánu, vylezeno 7 osmitisícovek bez kyslíku, držitel ocenění „Sněžný Leopard“ (5 sedmitisícovek za 42 dnů). Je poddůstojníkem ve sportovním klubu Kazašské armády, herec a kameraman. Vedoucí národního horolezeckého družstva.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 16. února 2019

Očekáváme v 13:00 13°C

Celá předpověď