Morawiecki: Polsko uzavře svůj vzdušný prostor pro letadla ruských aerolinek

foto Ilustrační foto - Lidé čekají u přepážky společnosti Aeroflot.

Varšava - Polsko uzavře svůj vzdušný prostor letadlům, která patří ruským leteckým společnostem. Oznámil to dnes premiér Mateusz Morawiecki. Varšava tento krok podnikla v souvislosti s krizí na Ukrajině, proti které ve čtvrtek ráno Rusko zahájilo vojenskou operaci. Informují o tom polská média. Šéf polského kabinetu zároveň podle agentury Reuters na čtvrtečním summitu lídrů EU navrhl, aby se unijní sankce týkaly i dovozu uhlí z Ruska.

"Nařídil jsem nechat vypracovat usnesení vlády, na jejímž základě bude polský vzdušný prostor uzavřen pro ruské letecké společnosti," napsal Morawiecki na facebooku.

Portál wprost.pl uvádí, že na sociálních sítích zaznívala kritika vlády za to, že s uzavřením polského vzdušného prostoru váhá. Na internetové službě FlightRadar24 bylo vidět, jak ruská národní letecká společnost Aeroflot posílá své letouny nad polské území, aby se vyhnula Ukrajině. Kromě Ukrajiny je uzavřen i letecký prostor nad Moldavskem a částí Běloruska, ruské aerolinie trasy svých letounů proto přesměrovaly nad Polsko.

Velká Británie ve čtvrtek s okamžitou platností zakázala přistávat strojům Aeroflotu na svém území. V reakci na to Moskva dnes zakázala britským leteckým společnostem vstup do ruského vzdušného prostoru. Zákaz se vztahuje také na lety nad ruským územím. Ruský vzdušný prostor je přitom důležitý pro letecké spojení mezi Evropou a Asií.

Unijní lídři ve čtvrtek odsouhlasili druhou sérii sankcí, která je reakcí na zahájení ruského útoku proti Ukrajině. Morawiecki při něm podle mluvčího polské vlády navrhoval, aby se opatření týkala i dovozu ruského uhlí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je čtvrtek 18. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 25°C

Celá předpověď