Moravskoslezský kraj bude hospodařit s 9,863 miliardami korun

foto Ilustrační foto - Hejtman Ivo Vondrák (ANO) byl na ustavujícím zasedání zastupitelstva Moravskoslezského kraje 5. listopadu 2020 v Ostravě opět zvolen do funkce.

Ostrava - Moravskoslezský kraj bude v příštím roce hospodařit se schodkovým rozpočtem ve výši 9,863 miliardy korun. Počítá s příjmy 8,570 miliardy korun. Rozdíl 1,293 miliardy korun kraj pokryje s pomocí úvěru i úspor z letošního roku. Rozpočet dnes schválili krajští zastupitelé, když pro něj hlasovalo 53 z 61 přítomných zastupitelů.

Přípravu rozpočtu zásadně ovlivnila pandemie koronaviru a související propad ekonomiky a výrazný pokles příjmů z daní i nové daňové zákony. Stejně jako v minulosti kraj předpokládá, že nakonec bude hospodařit se zhruba 33 miliardami korun.

"V době sestavování rozpočtu ještě není rozhodnuto o většině státních dotací do rozpočtu kraje, a není proto možné je do schvalovaného rozpočtu zařadit," připomněl náměstek hejtmana Jaroslav Kania (ANO).

Proti letošníku kraj čeká propad příjmů o 16 procent. Snížení způsobily hlavně předpokládané nižší příjmy ze sdílených daní, a to o 1,070 miliardy korun a nižší plánovaný objem příjmů z dotací na akce spolufinancované z evropských finančních zdrojů. Výdajová stránka rozpočtu je proti rozpočtu schválenému na letošní rok nižší o devět procent.

Na běžné výdaje kraj vyhradil 7,002 miliardy korun. Největší část půjde na provoz krajských příspěvkových organizací a dopravní obslužnost.

"Kvůli koronaviru musíme optimalizovat provozní výdaje kraje. Proto budou například výdaje na provoz příspěvkových organizací nižší o 12 procent oproti roku 2020," uvedl Kania.

Přestože očekávané příjmy klesají, nechce kraj zastavovat investice a zároveň chce podpořit ekonomiku ČR. "Kapitálové výdaje by měly přesáhnout 2,861 miliardy korun. Tvoří je výdaje na akce spolufinancované z Evropské unie, ale díky novému úvěru můžeme pokračovat i s investicemi z vlastních zdrojů," uvedl Kania.

Kraj chystá modernizaci a rekonstrukci několika silnic, v rozpočtu má vyčleněné i peníze na projektovou a inženýrskou přípravu rekonstrukce vzletové a přistávací dráhy Letiště Leoše Janáčka Ostrava. Bude dokončeno a zpřístupněno nové Muzeum automobilů TATRA v Kopřivnici na Novojičínsku nebo pokračovat příprava novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny. Kraj připravuje i rekonstrukci a výstavbu Domova Březiny, ve školství počítá třeba s výstavbou dílen pro praktické vyučování pro Střední odbornou školu ve Frýdku-Místku, ve zdravotnictví má vyhrazené prostředky například na další úpravy ve Slezské nemocnici v Opavě. Téměř ve všech odvětvích kraj vyhlásí dotační programy. Bude na ně vyčleněno 647 milionů korun.

Kvůli nižším příjmům z daní počítá Moravskoslezský kraj s tím, že příští rok ve větší míře využije úvěrové zdroje. Zastupitelé dnes schválili úvěrovou smlouvu s Českou spořitelnou. V letech 2021 až 2024 umožní čerpat tři miliardy korun, a to výhradně na investice. Úvěr bude kraj splácet v letech 2026 až 2035 ročními splátkami 300 milionů korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 17. října 2021

Očekáváme v 23:00 7°C

Celá předpověď