Moravskoslezské ceny Jantar mohou získat Nohavica nebo Farna

foto Písničkář Jaromír Nohavica.

Ostrava - Ewa Farna, Jaromír Nohavica nebo Janáčkova filharmonie Ostrava mají šanci získat kulturní ceny Jantar, které se budou letos poprvé udělovat v Moravskoslezském kraji. Ceny se budou rozdělovat v 16 kategoriích, o nominacích v minulých týdnech rozhodovalo osm odborných porot. ČTK to dnes za organizátory řekl Aleš Honus z internetového kulturního deníku Ostravan.cz, jenž je vyhlašovatelem cen.

O vítězích rozhodnou členové porot v tajném hlasování v den slavnostního ceremoniálu. Uskuteční se 15. dubna v aule Gong a jeho součástí bude galakoncert, na němž vystoupí například Farna, Stypka, Martin Chodúr nebo Eva Dřízgová-Jirušová. Vstupenky za cenu od 165 korun jsou už v prodeji.

Nohavica byl nominován v kategorii Interpret roku za populární hudbu spolu s Davidem Stypkou a zpěvákem frýdecko-místecké skupiny Downbelow Davidem Kopřivou. Nominaci má Nohavica i v kategorii Píseň roku za Velkou tmu. V této kategorii s ním budou soupeřit písně Líška od skupiny Plyš a Dobré ráno milá, kterou zpívají Stypka s Farnou.

V kategorii interpretek populární hudby byly s Farnou nominovány Vladivojna la Chia a zpěvačka ostravské skupiny Places Eva Konečná. Na kapelu roku byly nominovány za alba vydaná v loňském roce kapely Plyš a Stypkova Bandjeez. "Třetí nominaci v této kategorii získal sbor Ostrava zpívá gospel, který sice není kapelou v pravém slova smyslu, jde ale o lokální fenomén, který loni zabodoval dvěma vyprodanými koncerty v Gongu," uvedl Honus.

Na Hudební těleso roku v části věnované artificiální hudbě byly s Janáčkovou filharmonií nominovány Benda Quartet a Permoník. Výtvarným umělcem roku se mohou stát Kurt Gebauer, Hana Puchová nebo Libor Novotný a Tomáš Knoflíček, autorem roku za literaturu Petr Hruška, Daniel Klabal nebo in memoriam Jaroslav Žila.

Osm kategorií, tedy polovina, se týká divadla. Všechny nominace i další informace najdou zájemci na internetových stránkách www.cenyjantar.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 11:00 25°C

Celá předpověď