Monetě stoupl v pololetí zisk meziročně téměř o pětinu

foto Interiér Moneta Money Bank. Ilustrační foto.

Praha - Čistý zisk Monety Money Bank za první pololetí letošního roku meziročně stoupl o 19,3 procenta na 1,43 miliardy korun. Provozní výnosy bance naopak klesly, a to o 18,3 procenta na 5,38 miliardy korun. Čistý zisk Monetě narostl díky nižším nákladům na riziko a důslednému řízení provozních nákladů, uvedla banka ve zprávě zveřejněné na webu. Vedení Monety očekává pro letošní rok čistý zisk tři miliardy Kč. Je to o 200 milionů více, než byl původní předpoklad.

Meziroční pokles provozních výnosů banky byl ovlivněný mimořádnými jednorázovými výnosy v loňském roce, uvedla Moneta v tiskové zprávě.

Čistý zisk Monety překonal očekávání analytiků, celkové výnosy banky skončily mírně pod očekáváním trhu. "Za pozitivní považujeme fakt, že se finančnímu domu daří udržovat poměrně stabilní čistou úrokovou marži. Investory potěšil i nižší odhad nákladů rizika, díky kterému zvedla Moneta svůj výhled na čistý zisk. Akcie po otevření burzy přidávaly 0,3 procenta," řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler.

Výnosy z poplatků a provizí Monetě v letošním prvním pololetí meziročně stouply téměř o desetinu na 994 milionů Kč. Banka to přičítá dobrým výsledkům v distribuci produktů třetích stran a vyšším poplatkům za předčasné splacení. Čistá úroková marže zůstala na 2,7 procenta.

Provozní náklady banky se proti prvnímu pololetí loňského roku zvedly o 6,3 procenta na 2,9 miliardy korun. Výsledek byl ovlivněný vyššími odpisy hmotného a nehmotného majetku, regulatorními poplatky a administrativními náklady.

Úvěrové portfolio banky se meziročně rozrostlo o 9,2 procenta na více než 239 miliard Kč. Napomohl tomu zejména nárůst retailových úvěrů o 14 procent a dvacetiprocentní růst úvěrů živnostníkům a malým firmám. "Významně rostlo především portfolio hypoték, které se meziročně zvýšilo o 27,1 procenta," uvedla banka.

Počet aktivních klientů bance v prvním pololetí stoupl na 1,36 milionu z 1,35 milionu před rokem. Banka přitom snížila počet svých poboček o šest na 154. Mírně ubylo také zaměstnanců.

Moneta Money Bank, dříve GE Money Bank, je čtvrtou největší bankou v Česku podle počtu klientů. Je také jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Největším akcionářem Monety je finanční skupina PPF. Na začátku roku začala s Monetou jednat o společném obchodu, kdy by výměnou akcií mezi oběma subjekty vznikla třetí největší banka v Česku. Valná hromada banky koncem června sice nejprve schválila spojení s bankovní částí PPF, následně ale neodsouhlasila jeho financování.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 17:00 15°C

Celá předpověď