Monetě loni stoupl čistý zisk o 7 % na 4,2 miliardy korun

foto Interiér Moneta Money Bank. Ilustrační foto.

Praha - Monetě Money Bank loni vzrostl konsolidovaný čistý zisk o 7,1 procenta na 4,2 miliardy korun. Provozní výnosy bance klesly o 1,7 procenta na 10,2 miliardy korun. Vedení banky plánuje navrhnout dividendu 6,15 koruny na akcii. Moneta to uvedla v tiskové zprávě.

Objem úvěrů pro občany loni stoupl o 22,1 procenta na 74,8 miliardy Kč. Velkou zásluhu na výsledku měly hypotéky, které meziročně vzrostly o 55,8 procenta na 31,4 miliardy korun. Vyšší zájem byl i o spotřebitelské úvěry a financování automobilů.

Meziročně lepší výsledek banka zaznamenala také u komerčních úvěrů, a to o 6,7 procenta na 65,3 miliardy Kč. Úvěry pro podnikatele a malé firmy meziročně vzrostly o 63,1 procenta na 4,5 miliardy Kč.

Čisté úrokové výnosy banky loni vzrostly o 0,6 procenta na 7,4 miliardy korun. "Naše čisté úrokové výnosy se vrátily k růstu a společně s úspěšným prodejem historických nevýkonných úvěrů přispěly k vyšším celkovým provozním výnosům," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Monety Tomáš Spurný. Dodal, že banka loni snížila náklady o téměř dvě procenta na 4,9 miliardy Kč.

Pozitivně hodnotí výsledky Monety analytik Komerční banky Miroslav Frayer. "Překvapivě vysoký je i návrh dividendy, který činí 6,15 koruny na akcii a odpovídá dividendovému výplatnímu poměru téměř 75 procent," uvedl. Mírným zklamáním je podle něj představený výhled na letošní rok, který počítá s poklesem čistého zisku.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno banky z dřívějšího GE Money Bank se změnilo v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Finanční ústav je dlouhodobě jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Loni v říjnu Moneta spustila proces k případnému spojení s Air Bank a českým a slovenským Home Creditem ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera. Po uskutečnění transakce by měla vzniknou dvojka ve spotřebitelských půjčkách a trojka ve velikosti bankovní sítě pod značnou Air Bank. Spojení musí odhlasovat valná hromada Monety a potřeba je i souhlas regulátorů trhu.

Hlavním faktorem, který ovlivní výkonnost akcií Monety v následujících měsících, budou podle analytika Cyrrusu Tomáše Pfeilera jednání o fúzi. Slova managementu naznačují, že vedle snížení ceny by se měla změnit i struktura transakce. Její nová struktura by měla znesnadnit PPF Monetu ovládnout, podotkl. Dnes po 11:00 na pražské burze akcie Monety posílily o 1,7 procenta na 78,45 Kč.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 15. října 2019

Očekáváme v 11:00 16°C

Celá předpověď