MONDELĒZ INTERNATIONAL: Sušenková velmoc

foto Továrna v Opavě

Když se mluví o průmyslu v České republice, vybaví si většina lidí především výrobu dopravních prostředků a strojů. Určitě jsme ale také země, která je velmi silná z hlediska produkce sušenek a oplatek. Hned tři továrny zaměřené na výrobu těchto produktů, v Opavě, Lovosicích a Mariánských Lázních, zde provozuje společnost Mondelēz International. Přitom právě továrna v Opavě je největším a nejmodernějším výrobním místem této firmy v Evropě. Její cukrovinky, stejně jako sladkosti upečené v Lovosicích, najdeme nejenom na trzích Evropské unie, ale také ve Spojených státech, Austrálii či Saúdské Arábii.

Fotogalerie

Denně se v Opavě vyrobí neuvěřitelný milion sušenek Oreo a spolu s nimi i další produkty světově známých značek, jako je Milka, Cadbury nebo belVita, kterou v České republice známe jako BeBe Dobré ráno. Ve všech továrnách se ale také vyrábějí sladkosti české národní značky Opavia.

Pochoutka pro generace spotřebitelů

Opavia je jednoznačně nejznámější značkou sušenek a oplatek na českém trhu. V současné době se používá jako takzvaná zastřešující značka, pod kterou spadá řada produktů vycházejících z různých továren. V Opavě se vyrábí například kulaté Fidorky. Jejich jméno se v průběhu času několikrát měnilo. Původní Tartalettes nahradily Capri a až v devadesátých letech dostala oplatka zalitá čokoládou jméno Fidorka připomínající rodinu Fiedorů, která na severní Moravě tradici pečení oplatek zahájila.

I v Mariánských Lázních se vyrábí produkty Opavia. Tradičním postupem s velkým podílem ruční práce se zde připravují proslulé mariánskolázeňské oplatky Kolonáda s lískooříškovou náplní. Lovosice dodávají pod značku Opavia Tatranky, Miňonky, Koka, Esíčka, Derby a další produkty. V posledních letech se pod značkou Opavia objevují nové produkty, které sledují trend zdravějšího mlsání. Česká výroba je z menší části doplňována také z dalších zahraničních továren společnosti Mondelēz International.

Označení Opavia se však původně vztahovalo k továrně v Opavě. Vzniklo v roce 1958 v rámci sloučení národního podniku Slezský průmysl jemného pečiva Opava s jiným národním podnikem – Průmysl trvanlivého pečiva Praha. Tehdy byl z opavského podniku vytvořen takzvaný „Odštěpný závod Opavia“. Když se na počátku devadesátých let minulého století stalo vlastníkem továrny v Opavě konsorcium nadnárodních firem, závod převzal jméno nového majitele, ale značka Opavia zůstala. Prezentovala se na výrobcích logem se symbolem máků a později klasů a doplnila ji informace „Založeno 1840“.

Blíží se 180 narozeniny

V nadcházejícím roce oslaví Opavia 180leté výročí. Vztáhne se jím především k založení pekařské tradice v Opavě. V roce 1840 zde totiž místní soukeník Kašpar Melhior Baltasar Fiedor a jeho žena Amálie založili firmu Fiedor vyrábějící cukrové oplatky. Zdatní podnikatelé z této rodiny až do druhé světové války produkci rozšiřovali a upravovali. Po válce byla rodina Fiedorů vysídlena a na výrobnu uvalena národní správa. V padesátých letech došlo k jejímu začlenění do oborového podniku Československý průmysl trvanlivého pečiva v Praze.

V devadesátých letech byl schválen privatizační projekt akciové společnosti Čokoládovny. Po řadě změn v nadnárodní vlastnické struktuře se v roce 2012 stala Opavia součástí Mondelēz International. Právě tento majitel učinil z továrny v Opavě díky investici do jejích výrobních prostor přesahující čtyři miliardy korun výrobní kolos a vlajkovou loď svých sušenkových výrobních aktivit v Evropě.

Zelená továrna a udržitelně získávané suroviny

Továrna v Opavě je držitelem mezinárodně uznávané certifikace LEED, díky které se může označovat za zelenou továrnu. Udržitelný rozvoj se však týká také vybraných dodávaných surovin, které patří mezi klíčové složky zde pečených produktů. Sušenky Oreo využívají kakao z globálního projektu Cocoa Life zaměřeného na udržitelné pěstování kakaa. Pšenice je stále více získávána z programu Harmony, který podporuje biodiverzitu a šetrné environmentální postupy při pěstování. V České republice je do tohoto projektu zapojena řada místních pěstitelů.

Sušenky BeBe Dobré ráno mají na svém obalu logo Iniciativy Harmony pro udržitelné pěstování pšenice.

Mondēlez International

Mondelēz International je jedním z největších výrobců cukrovinek a pečených produktů na světě. Výrobky této nadnárodní společnosti se prodávají ve 160 zemích světa. Produktové portfolio zahrnuje globální značky Oreo, Milka, belVita, Toblerone, Halls, Cadbury a Trident. Doplněné je lokálními značkami, kterými jsou u nás především Opavia a Figaro. V České republice prodává obchodní zastoupení firmy okolo 500 produktů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 8. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď