Moedas: Evropa umí převádět peníze do znalostí, ne naopak

foto Evropský komisař pro vědu, výzkum a inovace Carlos Moedas (vlevo) vystoupil 14. června v Praze na tiskové konferenci po jednání s premiérem Andrejem Babišem (vpravo).

Praha - Evropa je silná v převádění peněz do znalostí, ale ne v transferu znalostí tak, aby přinesly peníze, shodli se po dnešním jednání premiér Andrej Babiš (ANO) a evropský komisař pro vědu Carlos Moedas. Podle Moedase má Česko velký potenciál pro skvělý základní výzkum, od doby jeho návštěvy před deseti lety se podle něj ve vědě a výzkumu výrazně změnilo k lepšímu. Premiér uvedl, že nejsilnějšími částmi českého výzkumu jsou lasery, nanotechnologie a medicína, na které se také bude zaměřovat.

Moedas ocenil potenciál české vědy. "Máte 30 špičkových vědců, kteří získali granty ERC," řekl. V získávání těchto grantů nejsou nové členské země EU označované jako EU13 příliš úspěšné, Česko spolu s Polskem mezi nimi patří k těm lepším. V západních zemích se počet získaných ERC grantů pohybuje ve stovkách.

S premiérem se Moedas shodl na důležitosti inovací ve vědě a na vytváření pracovních míst. Zmínil svou návštěvu laserového centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech. Tvoří jedno ze tří center projektu ELI vybudovaných za evropské peníze v nových členských zemích EU. Další centra ELI jsou v Maďarsku a Rumunsku. Provozní náklady na ELI Beamlines jsou kolem půl miliardy korun ročně.

Premiér se v současné době zaměřuje na všechna výzkumná centra, která byla vybudována z minulých operačních programů. "Máme několik oblastí výzkumu, kde provádíme výzkum bez konkrétních výsledků," řekl. Dobrou zprávou je podle něj to, že v jiných oblastech se Česko může stát skutečným lídrem - v laserech, nanotechnologiích a medicíně. Na tyto oblasti se podle něj má ČR soustředit.

V Dolních Břežanech se ve středu s Moedasem setkal ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO). Za účasti partnerů z dalších zemí probírali realizaci projektu ELI a ustavení právnické osoby ELI-ERIC, která bude centrálně řídit činnosti zařízení ELI po jejich spuštění do provozu.

Evropská komise minulý týden oznámila svůj návrh rozpočtu pro rámcový program pro vědu Horizont Evropa 2021-2027, měl by činit 100 miliard eur, což je o čtvrtinu více než v předchozím období. "Tyto peníze chceme použít ve spojení se strukturálními fondy," řekl dnes Moedas na otázku ČTK po budoucnosti strukturálních fondů, což jsou ty, z nichž v minulosti v Česku vznikla mimo jiné významná výzkumná centra.

Dosud to podle Moedase funguje tak, že v některých programech kryje rámcový program 30 procent výdajů, většinu peněz ale musí členská země zaplatit ze svého rozpočtu. "Nyní jsme do našeho programu přidali klauzuli, že ta část peněz, která šla z rozpočtu země, může jít přímo ze strukturálních fondů," řekl. Příkladem, kdy to tak již částečně fungovalo, je v Evropě právě centrum ELI Beamlines v Česku. V budoucnu bude možné toto spojení využívat ještě více, což podle Moedase přinese výhody především novým členským zemím, jako je Česko.

Moedas přijel do Česka na pozvání ministra školství Roberta Plagy. Ve středu odpoledne se zúčastnil moderované debaty na Akademii věd, ve které odpovídal na otázky o financování vědy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 3:00 4°C

Celá předpověď