Modernizace trati z Brna do Zastávky u Brna může pokračovat

foto Rekonstrukce železniční trati, koleje - ilustrační foto.

Brno - Modernizace trati z Brna do Zastávky u Brna za dvě miliardy korun může pokračovat, Drážní úřad na postupu Správy železnic (SŽ) nenašel žádnou chybu. ČTK to řekl mluvčí úřadu Martin Novák. Úřad zjišťoval, zda práce na trati nezačaly ještě před platností stavebního povolení, což se nepotvrdilo.

"Ministerstvo dopravy nás informovalo, že stavební oznámení bylo pravomocné k 23. červenci. Získali jsme některé další informace a další věci si vyjasnili se Správou železnic. Před platností stavebního povolení probíhaly pouze přípravné práce," řekl Novák.

Podnět k prověření stavby dali na Drážní úřad spolumajitelé hospody Vechtrovna, kteří už podali odvolání proti vydání stavebního povolení. Jejich odvolání ministerstvo zamítlo. Spolumajitelé Vechtrovny si stěžovali i na to, že práce na trati pokračují i v noci, tuto část podnětu ale Drážní úřad neřeší.

"Tento podnět předáme kompetentnímu úřadu, což je krajská hygienická stanice," dodal Novák. Správa železnic se zavázala do skončení řízení na Drážní úřadě zastavit práce, řízení ale skončilo a práce mohou pokračovat.

Přípravné stavební práce a výluky začaly na trati ve druhé polovině června. Dvacetikilometrová trať z Brna do Zastávky bude po ukončení modernizace kompletně dvoukolejná a elektrizovaná. Bude mít nové zabezpečovací a sdělovací zařízení a rychlost se zvýší z 80 na 120 kilometrů v hodině, čímž se zvýší cestovní rychlost i pravidelnost spojů.

Vzniknou také nové zastávky v Ostopovicích a Brně-Starém Lískovci, které umožní lepší obsluhu železnicí pro jihozápad Brna. Stavba za 2,2 miliardy korun měla přitom začít už téměř před deseti lety, ale úspěšně ji napadal u soudů spolek Voda z Tetčic.

Majitelé Vechtrovny podali odvolání proti stavebnímu povolení až letos na jaře, avšak ministerstvo dopravy jejich podání zamítlo a stavební povolení potvrdilo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je středa 27. ledna 2021

Očekáváme v 7:00 -4°C

Celá předpověď