Moderní pětibojař Vlach v Budapešti poprvé vyhrál závod Světového poháru

foto Ilustrační foto - Letní olympijské hry Tokio 2020, 7. srpna Moderní pětiboj Martin Vlach

Budapešť - Moderní pětibojař Martin Vlach vyhrál díky skvělému výkonu v závěrečné kombinaci běhu a střelby závod Světového poháru v Budapešti. V seriálu triumfoval pátý muž z loňských olympijských her v Tokiu poprvé, jeho dosavadním maximem byla sedmá příčka před rokem v Sofii. Na premiérové stupně vítězů útočil i Martin Grycz, po nevydařené kombinaci skončil dvanáctý.

Vlach, který v pondělí oslaví 25. narozeniny, postoupil v maďarské metropoli do osmnáctičlenného finále i vinou nevydařeného šermu až z desátého místa. Dnes se mu vedlo výrazně lépe, k premiérovému triumfu mu pomohl především běh se střelbou, který je jeho nejsilnější zbraní.

Vlach v novém formátu soutěže vyhrál úvodní parkur. V bonusovém kole šermu si připsal dvě vítězství, v plavání se oproti semifinále zlepšil o dvě sekundy. Do závěrečného běhu se střelbou startoval jako třináctý s téměř půlminutovou ztrátou na vedoucího Itala Parisiho, z poslední střelecké položky už vybíhal na prvním místě.

"Všechno dnes vycházelo podle mých představ. Zajel jsem (v parkuru) čistou jízdu, což bylo super, dokonce jsem dal dva zásahy na bonusu (v šermu). V plavání jsem šel zhruba tak rychle, jak jsem si představoval, a hlavně jsem dokázal ušetřit síly před závěrečnou disciplínou. V kombi jsem věděl, že jsem schopný běžet s těmi nejlepšími, jediná proměnná byla střelba. Ta se mi v semifinále nedařila, ale dnes jsem si vyrovnal osobák a to mě nakonec vystřelilo až na první místo," uvedl Vlach v nahrávce pro média.

Grycz po vydařené jízdě na koni a po plavání vybíhal na trať jako druhý, pokažená střelba ho ale odsunula za elitní desítku. Do ženského finále se dostaly Veronika Novotná a Karolína Křenková, které si 11. a 14. místem vylepšily kariérní maxima v SP.

Vlach v Budapešti navázal na olympijského vítěze Davida Svobodu, který maďarský závod vyhrál před 11 lety a v seriálu se radoval jako dosud poslední z českých moderních pětibojařů. Před vítězem dvou závodů Svobodou se v SP radovali pětkrát Libor Capalini, dvakrát Ondřej Polívka a jednou Michal Sedlecký s Lucií Grolichovou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď