Mobily s Androidem nejčastěji trápí nevyžádaná reklama

foto Google, Android, logo - ilustrační foto.

Praha - Uživatele mobilních zařízení s operačním systémem Android stále nejvíce ohrožují škodlivé programy, které zobrazují nevyžádanou reklamu. Aktivní jsou ale i falešné antiviry. Vyplývá to z pravidelné statistiky společnosti Eset za listopad.

Na předních příčkách zůstává program z rodiny Hiddad. Obsahuje různé mutace, které se drobně liší, všechny ale distribuují nevyžádanou reklamu. Nejběžnějšími typy jsou Hiddad.HI a Hiddad.XF.

"Reklamní adware zůstává majoritní hrozbou. Důvodem je patrně to, že s poměrně malým úsilím je tento škodlivý kód pro útočníky rentabilní. Domníváme se také, že reklamu mnoho uživatelů nevnímá jako nebezpečí, ale spíše jako nutné zlo," uvedl vedoucí analytického oddělení Esetu Martin Jirkal.

Přesto se podle Jirkala nevyplatí tento škodlivý kód podceňovat. Pokročilejší typy Hiddadu dokážou vedle spouštění reklam zasáhnout do zařízení i jinými způsoby, například stáhnout další viry. Hiddad si uživatel nainstaluje sám. Nejčastěji se skrývá v aplikacích pro přehrávání a stahování videí. Následně zobrazuje uživateli infikovaného zařízení reklamu takovým způsobem, kdy uživatel nedokáže určit, která aplikace reklamy spouští.

Přetrvávajícím rizikem zůstává trojský kůň FakeAV s podílem tři procenta všech detekcí. Vydává se za antivirovou aplikaci. Po instalaci a spuštění provede aplikace fiktivní kontrolu a poté varuje uživatele, že jeho zařízení obsahuje škodlivý kód a za poplatek nabízí řešení této situace.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 28. března 2020

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď