Mobilní chemická laboratoř vyrazí do škol, má podnítit zájem žáků

foto V Záluží u Litvínova si mohli zájemci 6. dubna 2018 prohlédnout v Česku jedinou chemickou mobilní laboratoř EDUbus. Dva odborní lektoři zde demonstrovali příklady výuky chemie, fyziky a dalších předmětů s využitím nejnovějších učebních pomůcek. Na snímku předvádí lektor Dušan Slovák jednoduchý fyzikání pokus.

Litvínov (Mostecko) - Podnítit zájem žáků o chemii, fyziku či biologii formou práce s moderními technologiemi, ale i prostřednictvím zajímavých pokusů chce první česká mobilní chemická laboratoř. Autobus napěchovaný zajímavostmi vytvořila parta učitelů a vědců. V mobilní učebně zatím připravili program pro žáky a učitele základních škol. Dnes si ji mohli prohlédnout pedagogové v Litvínově.

V Záluží u Litvínova si mohli zájemci 6. dubna 2018 prohlédnout v Česku jedinou chemickou mobilní laboratoř EDUbus. Dva odborní lektoři zde demonstrovali příklady výuky chemie, fyziky a dalších předmětů s využitím nejnovějších učebních pomůcek. Formou praktických ukázek a pokusů chtějí lektoři popularizovat obory, které jsou často zatíženy předsudkem nezáživnosti a nudy. "Naše cílová skupina jsou kromě žáků učitelé. Chceme i je motivovat, ukázat jim, že pokud to budou dělat trošku praktičtěji, uvidí ty jiskry v očích dětí," řekl lektor Jiří Havlík. S kolegou Dušanem Slovákem klasický autobus rozmontovali a dali zase dohromady, ale v nové podobě. Uvnitř je interaktivní obrazovka, mikroskop, baňky, stavebnice Merkur a unikátní teploměr či obří injekční stříkačka.

Řadu činností si účastníci vzdělávacích programů vyzkouší sami. "Mohou si téměř vše osahat. Chemické pokusy s hořením ale praktikujeme před autobusem," poznamenal Slovák. "Praxe v polytechnických oborech je už v 21. století, škola zůstala v tom dvacátém. Je jasné, že některá technika je pro školy drahá, proto si ji budou moci vyzkoušet tady. Na druhou stranu si tu děti vyzkouší jednoduché pokusy, které pak doma mohou ukázat rodičům," uvedl Havlík.

V Záluží u Litvínova si mohli zájemci 6. dubna 2018 prohlédnout v Česku jedinou chemickou mobilní laboratoř EDUbus. Dva odborní lektoři zde demonstrovali příklady výuky chemie, fyziky a dalších předmětů s využitím nejnovějších učebních pomůcek. Programy pro žáky trvají 60 až 90 minut a do autobusu se vejde maximálně 25 dětí. Malé skupinky budou pracovat na různých věcech a během programu se prostřídají. Připraven je i odborný program akreditovaný ministerstvem pro pedagogy. Vyzkoušet si mohou žáci i učitelé práci s roboty, zažijí chemickou show i hrátky s elektřinou, odhalit budou muset chybně sestavený model větrného mlýnu, uvidí, jak fungují domácí spotřebiče. "Naučit tu děti za hodinu a půl nic nemůžeme, ale můžeme je motivovat k bádání, zkoumání. Řada žáků u nás vezme vůbec poprvé v životě do ruky třeba šroubovák," uvedl Havlík.

Náklady na sestavení mobilní učebny činily zhruba 3,5 milionu korun. Tým EDUbus chce nyní oslovit firmy, které by mohly poskytnout pro pojízdnou laboratoř další vybavení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 19. února 2019

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď