Mnozí účastníci nepokojů v Kapitolu se distancují od násilností i od Trumpa

foto Ilustrační foto - Vpád Trumpových příznivců do washingtonského Kapitolu

Washington - Americká média před dnešním prvním výročím povolebních nepokojů ve washingtonském Kapitolu přináší výpovědi některých účastníků násilného protestu, které přibližují jejich motivace a životní příběhy. Prohlášení naznačují rozmanitost členů davu, který loni v lednu vnikl do sídla Kongresu, a také lítost na straně mnohých výtržníků.

"Proč jsem vstoupil do budovy Kapitolu? Nemám dobrou odpověď. Tisíckrát jsme si to v hlavě přehrával a pořád si nejsem jistý, proč jsem nedokázal rozeznat, co se odehrává, a postupovat jinak," cituje agentura AP z dopisu, který předložil soudci Leonard Gruppo, původem z Nového Mexika. "Celá ta zkušenost byla neskutečná. Důvěřoval jsem prezidentovi (Donaldu Trumpovi) a to byla velká chyba," napsal bývalý voják, který nakonec dostal tři měsíce domácího vězení.

Gruppo není jediným odsouzeným, který se distancoval od exprezidenta Trumpa či jeho spojenců a od násilností spáchaných 6. ledna 2021. "Neustále vypouštěli falešný příběh o ukradených volbách a o tom, že je 'naše povinnost' postavit se tyranii. Neuvědomoval jsem si ale, že těmi tyrany, co se za každou cenu zoufale drželi moci, byli oni," uvedl například Robert Palmer, který byl za útoky na policisty odsouzen ke 63 měsícům za mřížemi. U soudu řekl, že se za své počínání při vpádu do Kapitolu stydí.

Lítost vyjádřila i Dona Sue Bisseyová, jíž soudce vyměřil 14denní vězení. "Jsem hluboce zarmoucena událostmi, které se toho dne staly, a velmi lituji, že s nimi budu navždy spojovaná," napsala. Jejím cílem prý před rokem nebylo vyvolat jakékoli problémy, ale "vyjádřit podporu".

Deník The New York Times (NYT) podotýká, že pro osoby stíhané za účast na nepokojích je pochopitelně výhodné prezentovat sebe samé pouze jako lidi, kteří se nechali strhnout davem, a odsuzovat násilí, které si vyžádalo pět mrtvých a desítky zraněných. Jeden takovýto případ list přibližuje ve středečním díle svého podcastu The Daily, v němž herci čtou přepis rozhovoru vyšetřovatelů s mužem obviněným z několika méně závažných zločinů.

Robert Reeder agentům Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) řekl, že měl jisté pochybnosti o výsledku prezidentských voleb a že do centra Washingtonu se 6. ledna vydal spíše proto, že "neměl nic lepšího na práci". V rozhovoru hovořil o "stádové mentalitě" a označoval se za hlupáka za to, že vešel na půdu Kongresu. "Kdyby mi ta ochranka prostě řekla něco jako 'Pane, sem nemůžete!', tak bych tam nevešel. (...) Prostě mě nikdo nezastavil," vypověděl.

Účast na nepokojích označil Reeder za největší chybu svého života a vyšetřovatelům popsal, že událost "obrátila jeho život vzhůru nohama". "Ani moji sousedé už se se mnou nebaví, a to jsme měli skvělé vztahy. Ale všichni spolu mluví a přišli na to a... když jdu ven k autu, vidím je a řeknu 'ahoj', tak mě ani nepozdraví. A to bolí," řekl bývalý řidič doručovací služby FedEx, který po událostech z loňského ledna přišel o práci.

Podle NYT nicméně některé důkazy naznačují, že Reederovo vyprávění nebylo zcela pravdivé. Po rozhovoru s FBI se objevilo video ze 6. ledna, které jej ukazuje v konfrontaci s policistou, kterou před vyšetřovateli zlehčoval. Soudce mu nakonec vyměřil tři měsíce vězení, přičemž Reedera nařkl z "přepisování historie".

Ne všichni obžalovaní se k násilnostem či svým vlastním činům staví stejně jako Reeder nebo Palmer. Například Paul Hodgkins odsouzený k osmiměsíčnímu trestu skrze právníka vzkázal, že velká část veřejnosti "hází kamenem, aniž by si plně uvědomovala vlastní nerozvážnosti a pokrytectví". Jenna Ryanová, která svou návštěvu Kapitolu dokumentovala na sociálních sítích, zase soudu napsala, že ne všechno, co ten den udělala, bylo špatně.

Během roku od vpádu Trumpových příznivců do budovy Kongresu se více než 150 lidí v této souvislosti přiznalo ke zločinům, více než 70 si vyslechlo tresty. Nikdo z obžalovaných zatím nebyl u soudu zproštěn obvinění, dodává AP.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď