Mnichov se rozešel s ruským šéfdirigentem kvůli jeho postoji k Putinovi

foto Ilustrační foto - V pražském Obecním domě vystoupil 23. března 2018 ruský Symfonický orchestr Mariinského divadla v Petrohradě s dirigentem Valerijem Gergijevem.

Berlín - Šéfdirigent Mnichovských filharmoniků Valerij Gergijev, který je stoupencem ruského prezidenta Vladimira Putina, již dále nepovede tento známý symfonický orchestr. Dnes to v prohlášení oznámil mnichovský primátor Dieter Reiter, který uvedl, že ruský umělec nereagoval na výzvu, aby se od Putinovy útočné války distancoval. Ruská sopranistka Anna Nětrebková, které několik pořadatelů zrušilo koncerty, dnes oznámila, že svá vystoupení až do odvolání odkládá.

"Mnichov se rozchází s Valerijem Gergijevem. S okamžitou platností se tak nebudou konat již žádné koncerty Mnichovských filharmoniků pod jeho vedením," oznámil Reiter. Poznamenal, že Gergijeva vyzval, aby se jednoznačně postavil proti krvavé útočné válce, kterou Putin na Ukrajině vede. Reiter poukázal také na to, že ruským útokům čelí i Kyjev, který je partnerským městem Mnichova.

Mnichovský primátor uvedl, že od Gergijeva čekal přehodnocení jeho postoje k šéfovi Kremlu. "To ale neudělal," uvedl s tím, že jediným možným krokem je se s Gergijevem rozloučit. Reiter oficiálně požádal Gergijeva o prohlášení minulý týden v pátek, tedy den po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. V dopise mu sdělil, že pokud se do pondělí 28. února od války nedistancuje, u filharmoniků skončí. S Gergijevem rozvázala kontrakt i jeho německá agentura.

Po ruské invazi na Ukrajinu se snesla kritika i na známou sopranistku Annu Nětrebkovou, její vystoupení zrušila například Bavorská státní opera. Její šéf Serge Dorny dnes na twitteru napsal, že pěvkyně se od ruské agrese na Ukrajině nedistancovala dostatečně. Nětrebková na twitteru napsala, že "chce, aby válka skončila", ale zdůraznila, že "není politická osoba" a že nehodlá veřejně vyjadřovat své názory a hanět svou vlast. Později na svých sociálních sítích zpěvačka zveřejnila fotografii, na které pózuje s dirigentem Gergijevem.

Nětrebková oznámila, že ruší veškeré své koncerty v následujících měsících. "Po zralé úvaze jsem udělala obtížné rozhodnutí a až do odvolání se stahuji z koncertního života. Teď není vhodný čas na to, abych vystupovala a zpívala," uvedla pěvkyně v prohlášení, které zveřejnila její agentura. Milánský operní dům La Scala potvrdil, že Netrěbková zrušila svou účast na březnovém představení opery Adriana Lecouvreur.

Mnichovští filharmonici jsou jedním z hlavních orchestrů bavorské metropole. Filharmoniky Gergijev vedl od roku 2015, kdy na pozici hudebního ředitele vystřídal amerického dirigenta Lorina Maazela. Gergijev, který patří k největším hvězdám mezinárodní scény vážné hudby, je šéfem petrohradského Mariinského divadla a s Putinem se zná řadu desetiletí. Jeho politice opakovaně vyjadřoval podporu.

Gergijev nemá kvůli vstřícnému postoji k Putinovi problémy jen v Mnichově. Pařížská filharmonie s ním zrušila všechny koncerty jako výraz solidarity s ukrajinským lidem. S Gergijevem nepočítá ani milánský operní dům La Scala, kde měl vystoupit tento měsíc. Po čtvrtečním ruském útoku na Ukrajinu Gergijev nevystoupil ani na plánovaných koncertech s Vídeňskými filharmoniky v New Yorku. Vystoupení mu zrušil Rotterdam a také organizátoři festivalu Dvořákova Praha a festivalu v Lucernu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď