MMR od úterý eviduje přes 15.500 stažených poukazů na lázně

foto Vedoucí rehabilitační péče a balneoprovozu v lázeňském domě Beethoven v Teplicích Ondřej Marek připravuje 29. dubna 2020 rehabilitační lůžko. Lázeňský dům po uvolnění vládních opatření proti šíření koronaviru zahájil v omezeném režimu provoz.

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj eviduje od úterý přes 15.500 stažených poukazů na dotovaný pobyt v lázních. Program funguje oficiálně ode dneška, byl však spuštěn už v úterý večer. Do programu se zatím zapojilo 68 lázeňských zařízení. Voucher na slevu 4000 korun na pobyt alespoň na šest nocí a minimálně pět procedur s platností od 1. července do 31. prosince si lidé mohou stáhnout na portálu Kudyznudy.cz. Voucher bude možné generovat i v jednotlivých lázeňských zařízeních. Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Loni do lázní v Česku dorazilo zhruba 880.000 hostů, z nichž více než polovinu tvořili Češi.

Registrace do programu je pro lázeňská zařízení dobrovolná. Zapojit se podle Dostálové mohou všechny lázně, které mají příslušnou certifikaci a jsou evidovány na ministerstvu zdravotnictví. Jejich seznam bude ministerstvo podle náměstka sekce regionálního rozvoje Davida Koppitze aktualizovat každý den. "Věříme, že se nakonec přihlásí všechny lázně, které splní dané podmínky," uvedl. Podle státní agentury CzechTourism v ČR působí zhruba devět desítek firem podnikajících v lázeňství. Z tohoto počtu se 68 do programu na státní poukaz registrovalo. Firmy pod sebou většinou mají několik hotelů či lázeňských domů.

Slevu mohou podle Dostálové uplatnit lidé i na pobyty koupené přes cestovní kanceláře. Klientovi se pobyt podle ní zlevní ihned, při rezervaci pobytu zadá příslušného číslo poukazu. "Následně vyúčtování je mezi lázeňským zařízením a státem," uvedla. Zúčtování se podle ní uskuteční jednou měsíčně až do konce ledna příštího roku.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Dříve vláda uvažovala o podpoře celého cestovního ruchu bez omezení. Původní hodnota voucheru měla být 10.000 korun, podílet se na něm měl stát, zaměstnanec a zaměstnavatel. Firmy však podle Dostálové letos nebyly příspěvku vzhledem ke krizi nakloněny. Uvažovaly by o něm podle ní pro další roky. Částku by si mohly odečíst z daní.

Od dnešního rána funguje podle Dostálové také infolinka, kam mohou lidé směřovat své dotazy. Od 08:00 na ní operátoři vyřídili přes 300 telefonátů, řekla. Poukaz mohou využít lidé starší 18 let s trvalým pobytem v České republice, kteří jsou účastníky veřejného zdravotního pojištění.

Vláda na program vyčlenila miliardu korun, za kterou bude moci být vydáno maximálně 250.000 poukazů. Lidé ovšem nebudou moci sčítat voucher, který nabízejí například Karlovy Vary na podporu cestovního ruchu, a státní poukaz.

Podpora má lázním jako jednomu ze sektorů, který je nejhůře postižen koronavirovou krizí, částečně nahradit výpadek zahraniční klientely. Hosté z ciziny podle ministerstva pro místní rozvoj tvořili až 44 procent klientů českých lázní. Podle ministerstva Češi zahraniční klienty, kterých lázně kvůli současné situaci mohou ztratit 170.000 až 200.000, nedokážou nahradit. Záměrem programu mimo jiné je naučit české cestovatele trávit v lázních vícedenní pobyty s čerpáním léčebných služeb. Poskytnutá podpora má navíc přispět k obnově regionu.

Návštěvnost lázní v Česku podle dat Českého statistického úřadu zatím od roku 2016 do loňska každoročně stoupala. V roce 2019 meziročně vzrostla o 3,4 procenta. Z loňských 880.134 hostů lázní tvořili Češi podle úřadu 55 procent. Většinový podíl na návštěvnosti tuzemských lázní mají Češi už od roku 2014. Mezi hosty z ciziny převládají Němci. Lázeňská zařízení jsou v osmi krajích republiky, mezi nimiž v lázeňství dominuje Karlovarský kraj, pro který lázně představují zásadní část jeho ekonomiky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 13. července 2020

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď