MMF vyplatí další části peněz z úvěrového programu pro Ukrajinu

foto Ilustrační foto - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Kyjev/Washington - Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) v pondělí schválila dlouho očekávané vyplacení další části peněz z úvěrového programu pro Ukrajinu. Vláda prezidenta Volodymyra Zelenského tak získá 699 milionů dolarů (téměř 16 miliard Kč), uvedl měnový fond.

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu v celkové hodnotě pět miliard dolarů loni v červnu, délku programu stanovil na 18 měsíců. Vyplácení peněz z programu se ale zadrhlo kvůli pochybnostem ohledně reforem a nezávislosti ukrajinské centrální banky.

Po započtení nejnovější částky zatím bylo z úvěrového programu pro Ukrajinu uvolněno zhruba 2,8 miliardy dolarů. Výkonná rada MMF v pondělí schválila rovněž prodloužení platnosti programu do června příštího roku. Program zavazuje Ukrajinu k tomu, aby zabezpečila udržitelnost svého dluhu, ochránila nezávislost centrální banky, zajistila návrat inflace do cílového rozpětí a bojovala s korupcí, poznamenala agentura Reuters.

Pondělní rozhodnutí MMF je příznivou zprávou pro Zelenského vládu, která se potýká s nárůstem počtu případů nákazy koronavirem, rostoucí inflací a sílícími obavami z přesunu ruských vojsk k východní hranici Ukrajiny. "Využijeme tyto prostředky na podporu finančního systému a na boj s dopady covidu-19," napsal Zelenskyj na svém twitterovém účtu. "Program MMF bude pokračovat," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 30. listopadu 2021

Očekáváme v 13:00 1°C

Celá předpověď