MMF sníží odhad růstu světové ekonomiky, v roce 2023 vyloučil recesi

foto Čínská nákladní kontejnerová loď v přístavu. Ilustrační foto.

Washington - Výhled světové ekonomiky se od dubna "výrazně zhoršil" a vzhledem ke zvýšeným rizikům nelze v příštím roce vyloučit globální recesi. Agentuře Reuters to dnes řekla šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. MMF podle ní v příštích týdnech již potřetí v tomto roce sníží svou prognózu globálního hospodářského růstu pro rok 2022. V dubnu MMF odhad letošního růstu světové ekonomiky snížil na 3,6 procenta z předchozí prognózy 4,4 procenta.

Očekává se, že MMF zveřejní aktualizovanou prognózu pro roky 2022 a 2023 koncem července. Loni světová ekonomika vzrostla o 6,1 procenta.

"Výhled se od naší poslední aktualizace v dubnu výrazně zhoršil," uvedla podle Reuters Georgievová. Poukázala přitom na nárůst inflace, výrazné zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami, zpomalení hospodářského růstu Číny a eskalaci sankcí souvisejících s ruskou invazí na Ukrajinu.

"Nacházíme se ve velmi neklidných vodách," řekla šéfka MMF. Na otázku, zda může vyloučit globální recesi, odpověděla: "Riziko se zvýšilo, takže ji vyloučit nelze."

Nedávné ekonomické údaje ukázaly, že některé velké ekonomiky, včetně Číny a Ruska, ve druhém čtvrtletí poklesly, připomněla Georgievová. "Bude to těžký rok 2022, ale možná ještě těžší rok 2023," řekla. "Rizika recese v roce 2023 se zvýšila," dodala.

Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell minulý měsíc řekl, že se Fed nesnaží vyvolat recesi, ale je plně odhodlán dostat ceny pod kontrolu, i kdyby tím riskoval hospodářský pokles.

Georgieva uvedla, že dlouhodobější zpřísnění finančních podmínek by zkomplikovalo globální ekonomický výhled. Dodala, že je klíčové dostat prudce rostoucí ceny pod kontrolu. Zpomalení hospodářského růstu může být "nezbytnou cenou" vzhledem k naléhavé a neodkladné potřebě obnovit cenovou stabilitu, uvedla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď