MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy USD

foto Americké dolary - bankovky - ilustrační foto.

Washington - Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). MMF to oznámil v tiskové zprávě. Program je podle fondu součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině čelící ruské invazi pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Ukrajina se podle agentury Reuters stala první zemí zapojenou do rozsáhlého vojenského konfliktu, které MMF odsouhlasil velký úvěrový program. "Předpokládá se, že schválení programu zmobilizuje rozsáhlé financování od mezinárodních dárců a partnerů Ukrajiny," napsal MMF v tiskové zprávě. Dodal, že schválení programu umožňuje okamžité vyplacení částky 2,7 miliardy dolarů.

"Ruská invaze na Ukrajinu má nadále ničivé ekonomické i sociální dopady," uvedla první náměstkyně šéfky MMF Gita Gopinathová. "Úřadům se nicméně daří udržovat celkovou makroekonomickou a finanční stabilitu, a to díky obratné politice a výrazné vnější podpoře," dodala.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj novou finanční podporu přivítal. "Je to významná pomoc v našem boji proti ruské agresi," uvedl. "Společně podporujeme ukrajinskou ekonomiku. A směřujeme k vítězství!" dodal.

Fond již minulý týden ohlásil, že se s Ukrajinou dohodl na podobě programu. "Hlavním cílem programu je udržet ekonomickou a finanční stabilitu v podmínkách mimořádně vysoké nejistoty, obnovit udržitelnost dluhu a podpořit zotavení Ukrajiny na cestě ke vstupu do Evropské unie v poválečném období," uvedl Gavin Gray, který stál v čele týmu MMF vedoucího rozhovory s ukrajinskými představiteli.

Ekonomická aktivita na Ukrajině se v loňském roce podle MMF v důsledku války propadla o 30 procent, v příštích čtvrtletích ale měnový fond očekává postupné oživování ekonomiky. "Aktivita se zotavuje z vážných škod, které utrpěla infrastruktura. Přetrvávají však negativní faktory, včetně rizika další eskalace konfliktu," uvedl minulý týden Gray.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 19:00 17°C

Celá předpověď