MMF: Potravinová krize v subsaharské Africe může vést k sociálním nepokojům

foto Ilustrační foto - O podvyživené děti pečují na pediatrickém oddělení nemocnice Boulmiougou v Ouagadougou v Burkina Faso, pátek 15. dubna 2022. Ve válkou oslabené Burkině Faso se šíří hlad v důsledku rostoucího násilí spojeného s al-Káidou a skupinou Islámský stát, která zabila tisíce a miliony vysídlila, což lidem brání v zemědělství. Asi 3,5 milionu lidí trpí nedostatkem potravin a téměř 630 000 se očekává, že bude na pokraji hladomoru, podle nejnovější zprávy OSN o potravinové bezpečnosti.

Nairobi - Potravinová a energetická krize může v subsaharské Africe vyvolat sociální nepokoje. Upozornil na to Mezinárodní měnový fond (MMF), který snížil odhad letošního hospodářského růstu kontinentu na 3,8 procenta, loni hrubý domácí produkt v Africe vzrostl o 4,5 procenta.

Ve svém výhledu MMF uvádí, že válka na Ukrajině vyvolala "prudký růst cen energie a potravin, což může v regionu ohrozit dostupnost potravin, vést k šíření chudoby, znásobit nerovnost mezi příjmovými skupinami a následně vyvolat sociální nepokoje".

Válka podle MMF zbrzdila ekonomický růst z druhé poloviny loňského roku, země stále řeší následky epidemie covidu-19, v mnohých se horší bezpečnostní situace a přibývá škod vyvolaných klimatickými změnami.

Zpomalující se tendence ozdravování ekonomik států ležících jižně od Sahary bude podle MMF umocněna vysokými cenami obilí a pohonných hmot.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) při monitorování cen na začátku dubna zjistila, že ceny potravin se mezi únorem a březnem zvýšily o 12,6 procenta. Dosáhly nejvyšší úrovně od roku 1990, kdy byl založen monitorovací index. V minulosti byly ceny potravin rekordně vysoké roku 2011.

MMF se ve své zprávě zaměřuje na obilí. Afrika ho ze své spotřeby dováží 85 procent. Závislost na dovozu je mimořádná v Tanzanii, Pobřeží slonoviny, Senegalu a Mosambiku. V Botswaně, Lesothu, na Mauriciu a Kapverdách tvoří rýže, obilí a kukuřice 40 procent kalorického příjmu obyvatel.

Už teď mají s nedostatkem potravin problémy subsaharské státy postižené ozbrojenými konflikty jako Madagaskar a Kongo. MMF také upozornil na to, že "nepokoje z nedostatku potravin" vypukly v Africe, částech Asie a Karibiku už za krize v roce 2008. Nyní podobně jako tehdy rychle rostou ceny potravin, benzinu, hnojiv a dopravy, ale navíc jsou zde následky pandemie a ukrajinská válka.

"Zatímco v letech 2008 až 2009 byly v zemích subsaharské Afriky u moci fiskálně silnější vlády schopné ztlumit šok, tentokrát mají mnohé státy vysoký veřejný dluh, což manévrovací prostor vlád zužuje," řekl Abebe Aemro Selassie, který stojí v čele africké sekce MMF. Podle něj je třeba těmto zemím naléhavě pomoci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď