Mluvčí: Mayová se dál snaží získat u EU záruky k brexitové dohodě

foto Britská premiérka Theresa Mayová hovoří v britském parlamentu.

Londýn - Mluvčí britské premiérky po středeční vládní porážce v dolní komoře parlamentu zopakoval, že Theresa Mayová se snaží ještě před koncem parlamentní debaty o brexitové dohodě získat od Evropské unie další záruky. Dolní sněmovna má o dojednaném textu o podmínkách odchodu země z Evropské unie hlasovat v úterý. Ministr obchodu Greg Clark uvedl, že brexit bez dohody by měl být smeten ze stolu, přestože premiérka Mayová tento scénář zatím veřejně nevyloučila a selhání své dohody nepřipouští.

Hlasování o dokumentu vláda kvůli očekávané porážce už jednou v prosinci odložila a očekává se, že poslanci brexitový plán Mayové nepodpoří ani příští týden. Úřad premiérky Mayové dříve slíbil, že za takového vývoje bude reagovat bez otálení.

BBC dnes na svém webu napsala, že vláda ve snaze zajistit si podporu některých opozičních labouristů zvažuje, že jim vyjde vstříc v jejich požadavcích ohledně posílení práv pracovníků a ochrany životního prostředí. Mohla by podpořit dodatek, který stanoví, že v Británii budou i po brexitu platit unijní předpisy týkající se mezd, zdraví a bezpečnosti a také unijní ekologické standardy.

Hledání parlamentního kompromisu v článku na webu Politico podpořil také ministr obchodu Clark, který v posledních dnech důrazně varuje před nespořádaným odchodem Británie z EU. Dnes hrozící brexit bez dohody s Bruselem označil za katastrofu, zmínil také "rostoucí zděšení" manažerů firem, které prý vyvolávají debaty v britském parlamentu.

"Tohle je čas, kdy se musí parlament sjednotit a intenzivně pracovat na dosažení dohody, která může počítat s většinovou podporou," napsal Clark. Politico hodnotí jeho intervenci jako výbušnou, neboť text zjevně jde proti prohlášením premiérky Mayové o tom, že "žádná dohoda je lepší než špatná dohoda". Clark sice vyzývá k podpoře dojednaných podmínek brexitu, jeho komentáře ale naznačují, že i členové vlády jsou smířeni s jejich odmítnutím, píše Politico.

"Parlament může dát najevo, že chce, aby byl brexit bez dohody vyloučen. Většina poslanců napříč Sněmovnou, včetně mnohých členů vlády, by nepřipustila, abychom 29. března odešli bez dohody," napsal ministr obchodu. Mayová přitom smluvně neošetřený brexit nevyloučila a ve středu opozici vzkázala, že jediným způsobem, jak mu zabránit, je schválení stávajících podmínek.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn dnes naopak zopakoval, že odmítnutí předložené dohody je prioritou jeho strany. Pokud se tak stane, musí prý být v Británii vypsány předčasné parlamentní volby. To by podle něj bylo jediné demokratické řešení patové situace.

Britští poslanci ve středu schválili dodatek ukládající vládě, aby v případě zamítnutí brexitové dohody představila v parlamentu svůj náhradní plán už do tří zasedacích dnů místo původně plánovaných 21 kalendářních. Dodatek znamená pro Mayovou další výraznou komplikaci, nový postup by po prvotním neúspěchu musela předložit nejpozději v pondělí 21. ledna.

Andrea Leadsomová, která organizuje vládní agendu ve sněmovně, dnes podle Reuters potvrdila, že kabinet se požadavkem parlamentu bude řídit. Downing Street ale zároveň tvrdí, že přijatý dodatek vyžaduje pouze urychlené předložení návrhu a termín pro rozpravu či hlasování o něm nestanovuje. Také má za to, že debata o novém postupu by měla trvat pouze 90 minut a hlasovat by se mělo jen o jednom pozměňovacím návrhu.

Corbyn: Ztroskotá-li brexitová dohoda, musí být předčasné volby

Pokud britský parlament neschválí brexitovou dohodu s Bruselem předloženou vládou Theresy Mayové, musí být v Británii vypsány předčasné parlamentní volby. Prohlásil to dnes v Dolní sněmovně šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn. Volby podle něj mají přednost i před případným novým referendem o odchodu Británie z Evropské unie.

Podle Corbyna by se měly předčasné volby uskutečnit "při nejbližší příležitosti" s cílem odblokovat situaci. Opoziční předák upozornil, že po volbách by bylo třeba určitého času k vyjednání nové dohody o brexitu. Ve svém projevu Corbyn zdůraznil, že nová vláda by měla nový mandát k vyjednání lepších podmínek odchodu země z EU.

"Pokud tak věříte své dohodě, vyhlaste volby a nechte rozhodnout lid," řekl Corbyn na adresu Mayové.

Británii čekají řádné parlamentní volby v roce 2022, ale pokud premiérka příští úterý neprosadí dohodu s Bruselem v britském parlamentu, což se nyní všeobecně očekává, mohlo by to vést k předčasným volbám.

Corbyn dnes prohlásil, že labouristé navrhnou hlasování o vyslovení nedůvěry vládě ve chvíli, kdy budou cítit nejlepší šanci na úspěch. Vyzval poslance napříč Dolní sněmovnou, aby toto úsilí podpořili.

Corbynova strana je v postoji k brexitu rozdělena podobně jako britská společnost. Část straníků žádá nové referendum o unijní budoucnosti. Corbyn ale dal už dříve najevo, že by dal přednost předčasným volbám. Pokud by je vyhrál, chtěl by s EU dohodnout jiné podmínky, než Mayová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

36°C

Dnes je středa 26. června 2019

Očekáváme v 21:00 32°C

Celá předpověď