Mladý rakouský režisér Brunner točil o hledání lásky po traumatu

foto Rakouský režisér Peter Brunner vystoupil 5. července 2018 na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech na tiskové konferenci k filmu Do noci.

Karlovy Vary - Pětatřicetiletý rakouský režisér Peter Brunner, který je považován za jednoho nejnadanějších mladých rakouských filmařů a hudebníků, uvádí na festivalu v Karlových Varech ve světové premiéře svůj film Do noci. Brunner už před třemi lety ve Varech dostal zvláštní cenu poroty za film Má křídla, kdo končí pádem. Jeho nový snímek je o muži, který tragicky přišel o všechny své blízké a se svým traumatem se těžko vypořádává. Novinářům dnes Brunner řekl, že na novém filmu pracoval sedm let a spíše než příběh jednoho člověka chtěl točit o tom, jak člověk zpracovává ztrátu druhého, traumata i lásku.

Hlavní roli ve filmu ztvárnil Caleb Landry Jones známý ze seriálů Městečko Twin Peaks nebo Perníkový táta a filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem. Hraje Normana, který se nikdy nevyrovnal s následky požáru, který ho v dětství připravil o všechny blízké. Niterný smutek i pocit viny mu brání v tom, aby mohl začít nový život s přítelkyní a synem. Brunner umocňuje téměř fyzickou intenzitu diváckého prožitku promyšleným začleňováním nevyřčených náznaků i obrazů, které spíše než na racionální vědomí útočí na asociativní procesy podvědomí. Film je příběhem o touze po traumatem nezatížené existenci, který postupně přechází v zároveň spektakulární i syrově intimní studii raněného jedince.

"Postavu Normana jsem měl v hlavě, už když jsem psal předchozí film. Chtěl jsem se dívat na konflikty, které jsou v jednotlivých vrstvách postavy," popsal dnes Brunner cestu ke svému novému filmu. "Nechtěl jsme dělat psychologický portrét té postavy po traumatu, chtěl jsem ukázat, jak to ta postava skutečně prožívá ... jak člověk vidí svět, jak ho prozkoumává, když pochybuje o tom, jestli ho někdo může mít rád. Jak přistupuje k lásce, když přišel o všechny, s nimiž může o lásce hovořit. Snaží se najít nějakou náhradní rodinu a nějak se vyrovnat s osobním traumatem," vysvětlil.

Brunner studoval na vídeňské Filmové akademii u Michaela Hanekeho. Začínal jako režisér hudebních klipů a krátkých filmů, které se dočkaly uvedení po celém světě. Autorsky debutoval v roce 2013 snímkem Mein blindes Herz, který byl uveden v soutěži rotterdamského festivalu.

Caleb Landry Jones začínal v malých filmových rolích, poté získal příležitosti v několika epizodách seriálu Perníkový táta nebo Městečko Twin Peaks. V roce 2011 se objevil ve skupině neohrožených mutantů ve filmu X-Men: První třída, výrazné příležitosti se mu pak nabídly v minulých dvou letech - v thrilleru Barry Seal: Nebeský gauner, v němž hrál po boku Toma Cruise, v hororu Uteč, oceněném Oscarem za nejlepší scénář a především v oceňovaném hitu Tři billboardy kousek za Ebingem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 19:00 13°C

Celá předpověď