Mladoboleslavští strážníci dostali za týrání bezdomovců podmínky

foto Okresní soud, právo, zákon - ilustrační foto

Mladá Boleslav - Mladoboleslavský okresní soud uložil mladoboleslavským městským strážníkům Jaroslavu Bělskému a Martinu Roučkovi za týrání bezdomovců podmíněné tresty odnětí svobody. Oba dostali zákaz činnosti a napadeným bezdomovcům musejí uhradit dohromady 150.000 korun. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i obhájci si ponechali lhůtu na odvolání.

Dva strážníci byli obžalovaní kvůli sedmi případům z let 2013 až 2016. Podle obžaloby strážníci bezdomovce vozili za město, kde se lidé museli zout a strážníci na ně útočili. Někteří bezdomovci vypověděli, že je strážníci spoutali a kopali do nich.

Soud oba strážníky obvinil ze zvlášť závažného zločinu mučení, ze zneužití pravomoci veřejného činitele a vydírání. Roučka byl podle soudu ve zkoumaných případech agresivnější, dostal proto přísnější trest. Soud mu uložil trest odnětí svobody v délce tří let, který podmíněně odložil na dobu čtyř let. Roučka nesmí 3,5 roku vykonávat práci v bezpečnostních složkách, a to ani v bezpečnostních agenturách. Bělský dostal u soudu trest odnětí svobody na tři roky s podmínkou na 3,5 roku. Dostal také tříletý zákaz činnosti. Oba musí bezdomovcům zaplatit dohromady 150.000 korun jako nemajetkovou újmu, každý tak bude platit 75.000 korun.

Státní zástupce požadoval v závěrečné řeči přísný nepodmíněný trest vězení. Obhájci strážníků naopak požadovali zproštění obžaloby, jelikož se podle nich nepodařilo dokázat, že se případy skutečně staly.

Strážníci vinu popírají. Zastávají se jich kolegové a ředitel městské policie Tomáš Kypta. Podle něj jsou případy vykonstruované a bezdomovcům jde o mstu. Další případy napadení bezdomovců strážníky v Mladé Boleslavi nyní řeší mělnická policie, případy jsou ve fázi prověřování.

Strážníci byli od loňského podzimu postaveni mimo aktivní službu, v současnosti pracují jako obsluha kamerového systému v Mladé Boleslavi. "Rozsudek stále nenabyl právní moci, takže postup města zůstává stále stejný, dokud nebude vynesen pravomocný rozsudek," řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Šárka Charousková.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 23:00 14°C

Celá předpověď