Mladík z Plzně začal sériově vyrábět dřevěné brýle, má 3 kolekce

foto Ondřej Bek z Plzně zahájil po dvou letech příprav sériovou výrobu dřevěných brýlí a připravil tři kolekce značky Bekwood pro české a slovenské optiky, sluneční i dioptrické. Na výrobu obrouček používá nejvíce ořech americký a kanadský javor, které jsou tvrdé, ohebné a dobře se lisují i brousí. Snímek z 18. dubna 2018.

Plzeň - Plzeňský podnikatel Ondřej Bek zahájil po dvou letech příprav sériovou výrobu dřevěných brýlí a připravil tři kolekce značky Bekwood pro české a slovenské optiky, sluneční i dioptrické. Po maturitě deset let pracoval v nadnárodní firmě v Plzni. Chtěl ale menší projekt založený na osobním přístupu, v němž se může stále inspirovat a vzdělávat, řekl ČTK.

Ondřej Bek z Plzně (na snímku z 18. dubna 2018) zahájil po dvou letech příprav sériovou výrobu dřevěných brýlí a připravil tři kolekce značky Bekwood pro české a slovenské optiky, sluneční i dioptrické. Na výrobu obrouček používá nejvíce ořech americký a kanadský javor, které jsou tvrdé, ohebné a dobře se lisují i brousí.

"Před třemi roky jsem si koupil dřevěné brýle, které už jsou na trhu, ale byly klasicky vyrobené v Číně. Po měsíci nošení mi upadla stranice a brýle nedržely. Začal jsem je dávat dohromady. A tím vznikla inspirace vyrábět kvalitní obruby," uvedl. Dva roky se jako hobby učil vlastnosti dřeva a technologii, letos už je začal s brigádníkem vyrábět v sériích a připravil tři kolekce. Dvě jsou sluneční a jedna dioptrická, v níž je osm rámečků po třech barvách. Dále vyrábí zakázkové kusy na atypický obličej. Kolekce Lumberjack má ručně vyřezávané stranice jako klacek.

"Nikde na světě neseženete stejný tvar nebo zpracování," uvedl.

Bek používá nejvíce ořech americký a kanadský javor, které jsou tvrdé, ohebné a dobře se lisují i brousí; dále černý bahenní dub. Nejluxusnější řada je z kořenice ořechu, což je jedna z nejdražších dýh. Třináct vrstev dýh lisuje pod 12tunovým tlakem a ohýbá ve formách. Lis i dílnu v Papírně si sám navrhl.

"Brýle jsou ošetřené přírodním olejem a voskem," uvedl. Pokud si je zákazník potírá jednou za dva tři roky olejem, zůstávají jako nové. Produkt má celoživotní záruku.

Bek teď vyrábí 40 brýlí měsíčně a začal objíždět optiky a designové obchody. "Letos chci poptat český a slovenský trh," řekl. Vybírá i peníze na crowdfundingovém serveru Hithit, aby se mohl v lednu zúčastnit veletrhu Opti v Mnichově.

Kdyby přišla velká zakázka, nemá problém výrobu rozšířit. "Občas se lidé ptají, jestli nepotřebuji s něčím pomoci. Oceňují osobní přístup i fakt, že vyrábím tady," řekl Bek.

Dřevěné brýle jsou lehčí i než plastové. Jdou stále obnovovat nátěrem nebo broušením, neobjevují se na nich bílé mapy od potu. Stojí 6500 až 10.000 Kč, což je podle Beka srovnatelné se špičkovými plastovými značkami na trhu. "Nejsou novinkou, kupují se v Číně; 95 procent firem je jenom přeprodává se svými logy," uvedl Bek. Jeho produkty se liší vlastním designem, kvalitou zpracování i čočkami včetně zalisovaných dioptrií. V tomto trendu vedou Italové, v jejich optikách je desetina dřevěných brýlí. Proti českým jsou ale asi dvakrát dražší.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď